Спеціальні потреби

Науковців непокоїть екологічна ситуація в Антарктиді

У Балтиморі, штат Меріленд, триває двотижнева Консультативна Нарада країн-учасниць Договору про Антарктиду. У форумі беруть участь понад чотириста експертів з сорока семи країн світу, в тому числі й українські делегати.

Цього року Договору, що покликаний вирішувати проблеми шостого континенту, виповнюється п’ятдесят років. Науковці занепокоєні, що в епоху глобального потепління нинішня редакція договору не здатна захистити екологію Антарктиди.

Головною темою наради є обмеження туризму в Антарктиді. Лише за 2007-2008 роки тут побувало 46 тисяч туристів, що в 20 разів більше, ніж 1983 року. І хоча дістатись до Антарктиди можна лише двома шляхами – морем або повітрям – тепер це зробити набагато легше, ніж будь-коли. Уругвайський спеціаліст Родріґо Понсе де Леон стурбований збільшенням кількості туристичних кораблів. Він вважає туристичні судна головною проблемою регіону.

Представники Міжнародних туристичних агентств визнають: туристів в Антарктиді стало забагато. Попри обмеження на кількість суден, що прибувають сюди, залишається неврегульованим питання їх розміру, тому кораблі стають дедалі більшими. Пальне з човнів протікає у чисті води Антарктиди. Найменший вилив загрожує екологічною катастрофою. За словами Понсе де Леона, найбільше страждають від таких виливів крилі – дрібні морські раки, що становлять основу харчового ланцюга Антарктиди. Від них залежать не лише люди, але і птахи, пінгвіни, риби та ссавці.

Америка виступає за введення обмежень на кількість туристів, яким буде дозволено сходити на берег з круїзних кораблів в Антарктиді. Проте туризм – не єдина проблема шостого континенту. Дається взнаки і ріст кількості дослідницьких станцій. Вже зараз їх у Антарктиді більше 60, проте й існуючі станції постійно розбудовують. Чилійський експерт Хозе Ратамалес пригадує, що ще п’ять років тому в Антарктиді було вдвічі менше будинків.

Морські котики та інші полярні жителі також є в центрі уваги учасників конференції. За словами учасниці наради Гілларі Клінтон, полярна фауна опинились в небезпеці, джерела харчів і води опинились під загрозою через глобальне потепління. Держсекретар США наголосила на важливості співпраці задля майбутнього людства:

«Зміни, що відбуваються в Антарктиді, матимуть довгостроковий вплив на наше економічне і енергетичне майбутнє, на майбутнє нашої планети».

Інше за темою

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG