Спеціальні потреби

Україна і ЄС підписали декларацію про модернізацію ГТС


Європейський союз і Україна погодили принципи співпраці, спрямованої на модернізацію газотранспортної системи. Декларацію представники української влади та Єврокомісії підписали в понеділок у Брюсселі під час конференції «ЄС – Україна: партнери із забезпечення газу до Європи». Президент Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу закликав усі зацікавлені сторони підтримати фінансово модернізацію української ГТС. Він також висловив задоволення, що українська влада демонструє в цьому питанні консенсус. «Головне, що і президент, і прем’єр-міністр об’єднані в імплементації, і Комісія готова підтримати це. І я закликаю інвесторів також підтримати Україну», – сказав він.

Баррозу назвав українську газотранспортну систему життєво необхідною енергетичною артерією для Європи, через яку країни ЄС отримують майже третину газу, що споживається на континенті.

У результаті модернізації і спорудження окремих ділянок транзитна спроможність української ГТС може вирости майже на третину і дозволити постачати країнам ЄС на 60 мільярдів кубометрів російського газу більше, ніж нині. Експерти прогнозують підвищення попиту на цей вид палива в Європі найближчі роки. Українські урядові експерти оцінюють вартість модернізації у суму до трьох мільярдів доларів. Європейські фінансові інституції вже висловили готовність надати необхідні кошти однак за умови лібералізації енергетичного ринку України.

Інвестиційними коштами має розпоряджатися спеціально створена група у НАК «Нафтогаз України». До неї увійдуть представники структур, які фінансуватимуть проекти. Це має унеможливити нецільове використання коштів та гарантуватиме ефективність інвестицій.

Українська влада обіцяє діяти дуже швидко і вже наступного тижня винести на розгляд парламенту законодавчі ініціативи, які створюватимуть механізм для співпраці. За словами Прем’єр-міністра України підписана сторонами декларація не ставить під сумнів закріплене законом за державою власності на об'єкти ГТС.

Водночас представники Росії висловили незадоволення домовленостями і залишили конференцію, не дочекавшись її закінчення. Міністр енергетики РФ Сергій Шматко пояснив це тим, що документ не враховує інтересів його країни як постачальника газу. У Москві вважають, що можливість розширення потужностей української ГТС не відповідає планам Росії диверсифікувати маршрути постачання газу і вкласти багатомільярдні інвестиції в спорудження газогонів дном Чорного та Балтійського морів. Пан Шматко попередив, що РФ може переглянути умови постачання і транзиту газу через Україну а також шукати альтернативні ринки збуту для власного газу. І українські, і європейські посадовці вже запевнили, що домовленості не спрямовані проти Росії і висловили готовність залучити її до проектів.

XS
SM
MD
LG