Спеціальні потреби

Україна нагадала Росії про розмежування кордонів


Україна втомилася чекати і готова самостійно приступити до демаркації кордону з Росією. Про це заявив директор першого територіального департаменту Міністерства закордонних справ України Леонід Осаволюк. Як він повідомив на засіданні прес-клубу МЗС, українсько-російські переговори про морський кордон тривають ось уже 12 років, і прогресу досі нема. Безплідним виявився і останній раунд консультацій щодо розмежування Чорного та Азовського морів і Керченської протоки.

За словами дипломата, на останніх переговорах, які днями відбулися у Києві, російська сторона зробила спробу повернутися до давно відкинутих Україною пропозицій. Ішлося, зокрема, про те, щоб спільно використовувати Керченську протоку або ж посунути існуючий кордон ближче в бік України.

Подібні пропозиції росіян неприйнятні, – наголосив Осаволюк, висловивши сумнів у перспективності подальших переговорів:

«Особливих перспектив стосовно розмежування суміжних морських просторів на правовій основі, в цивілізований спосіб, так, як це роблять усі цивілізовані дружні сусідні держави, в нас залишається все менше і менше».

Як додав дипломат, те саме стосується і демаркації сухопутної ділянки державного кордону між Україною і Росією. А відтак Україна не виключає, що для захисту своїх державних кордонів вона змушена буде демаркувати їх в односторонньому порядку.

«Така можливість не виключена й сьогодні», – заявив Осаволюк. При цьому він послався на прецедент – односторонню демаркацію Росією державного кордону з Естонією.

На засіданні прес-клубу представник МЗС торкнувся також іншої дражливої теми двосторонніх відносин – російського Чорноморського флоту. Від імені українського зовнішньополітичного відомства дипломат висловив стурбованість збільшенням кількості правопорушень, вчинених військовослужбовцями ЧФ на території України:

«Мусимо констатувати, що останнім часом надзвичайно посилюється динаміка росту грубого і свідомого ігнорування Чорноморським флотом як двосторонніх угод, укладених ще в 1997-му році, так і законодавства України», – заявив Осаволюк. Він оприлюднив статистику: за останній рік російські моряки здійснили у Севастополі 521 правопорушення та 16 кримінальних злочинів, у тому числі грабунки і зґвалтування.

Що ж до порушень двосторонніх угод, то йдеться, головно, про безконтрольний перетин кораблями ЧФ державного кордону та відмову від проходження прикордонних перевірок. Прямим порушенням двосторонніх домовленостей є також плани російського командування цього року поставити в Севастополь новий підводний човен. Як заявив представник МЗС України, для цього Росія не має правових підстав. Адже згідно з міждержавними угодами, поставки нового озброєння для Чорноморського флоту можливі виключно за згоди України, на чиїй території він базується.

Українська сторона також вкотре нагадала Росії про необхідність готуватися до виведення Чорноморського флоту з Криму. Як наголосив представник МЗС України, для спокійного виведення флоту і підготовки необхідної інфраструктури потрібен достатньо тривалий період, а тому підготовку слід почати задовго до 2017-го року.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG