Спеціальні потреби

Парламент звільнив Стельмаха з посади голови НБУ


Позачергове засідання Верховної Ради України, ініційоване фракцією БЮТ, виявилося плідним на резонансні рішення. Депутати ухвалили постанову про відповідальність Президента Віктора Ющенка за ситуацію на фінансовому ринку. За це проголосувало 227 народних обранців з БЮТ, Блоку Литвина, фракції комуністів, 23 члени НУ-НС та четверо регіоналів.

У постанові сказано: «Президент своєю бездіяльністю у ситуації, що склалася у фінансово-кредитній сфері України, взяв на себе особисту відповідальність за різке знецінення грошової одиниці України, численні спекуляції на валютному та іпотечному ринках, невиконання комерційними банками своїх зобов’язань перед вкладниками, істотні зловживання в процесі рефінансування комерційних банків, повну відсутність контролю НБУ за комерційними банкам».

Наступне рішення Верховної Ради – звільнення Володимира Стельмаха з посади голови НБУ. Відповідно до законодавства звільняє голову Нацбанку Президент України, однак депутати пішли іншим шляхом – п’ятим пунктом ухваленої постанови вони визнали, що постанова парламенту про призначення Стельмаха головою НБУ втратила чинність.

Також цією постановою депутати взяли до відома доповідь глави НБУ про його дільяність в період фінансової кризи та визнали його роботу незадовільною.

На думку лідера фракції БЮТ Івана Кириленка, виконувати обов’язки голови Нацбанку буде його перший заступник Анатолій Шаповалов. Пропозицію призначити головою Нацбанку Сергія Тігіпка підтримало лише 183 депутати.

У Секретаріаті президента таке рішення парламенту називають незаконним. Перший заступник глави Секретаріату Олександр Шлапак каже, що головою НБУ залишається Володимир Стельмах. При цьому Шлапак наголосив, що таке рішення парламенту створить серйозну паніку на готівковому та безготівковому валютному ринку.

Згідно з домовленістю керівників фракцій, 3-го лютого, у день відкриття нової сесії, Верховна Рада ухвалить закони щодо врегулювання ситуації з Нацбанком, «включно з кадровими питаннями та врегулюванням ситуації з надмірними повноваженнями НБУ», – кажуть представники фракції БЮТ.

Тим часом у кулуарах парламенту депутати обговорюють питання, чи можна вважати ухвалену постанову щодо відповідальності Ющенка за фінансову ситуацію в країні початком процедури імпічменту. Спікер парламенту Володимир Литвин каже, що йому така ситуація не подобається:

«Що стосується натяку на початок процедури імпічменту президента, я категорично проти такого підходу. Я не бачу підстав і не бачу можливостей довести ініціативу з цього приводу до логічного завершення».

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG