Спеціальні потреби

Юлія Тимошенко вимагає відставки голови Нацбанку


Керівник уряду Юлія Тимошенко продовжує наполягати на відповідальності Нацбанку за суттєве знецінення української грошової одиниці. Вона вимагає, щоб Верховна Рада відправила у відставку керівника НБУ Володимира Стельмаха. Тимошенко називає його замішаним у тіньових оборудках, які дозволили деяким українським банкам заробити значні суми на значних курсових коливаннях. Напередодні Кабінет Міністрів звернувся з такою ж вимогою до президента. Прем’єр-міністр прогнозує, що після заміни керівництва НБУ курс гривні може знизитися до показника 6,50 грн за американський долар. Голосування з цього питання може відбутися в Раді вже наступного тижня.

Уряд також оскаржив надання НБУ трьох мільярдів гривень допомоги одному із проблемних банків. Раніше голова Кабміну звинувачувала банк «Надра» у фінансових оборудках із раніше отриманими коштами. Водночас Нацбанку вдалося тимчасово приборкати девальвацію гривні, яка стрімко і майже неконтрольовано знецінювалася з початку вересня минулого року. Завдяки інтервенціям НБУ, співвідношеня гривні до долара опустилося майже до офіційного курсу, який встановлений на рівні 7,70 грн/$1.

Деякі експерти називають посилення гривні тимчасовим і пов’язують його із черговим раундом переговорів із МВФ. Мовляв, таким чином уряд намагається довести, що Україна виконує положення Програми щодо економічного та фінансового розвитку у рамках стабілізаційного кредиту stand-by, наданого Міжнародним валютним фондом. Відтак, очікує на продовження співпраці і отримання нових траншів.

Тим часом Держкомстат продовжує оприлюднювати невтішну статистику про стан економіки країни. Сьогодні відомство повідомило дані про різке скорочення виробництва наприкінці минулого року, яке склало в четвертому кварталі 24,9%. Найбільше падіння порівняно з аналогічним кварталом 2007-го року спостерігалось на підприємствах гірничо-металургійного комплексу (на 39–45%), хімічної промисловості (на 32,5%), машинобудування (на 29,2%).

Через ситуацію в економіці експерти ООН поставили Україну першою в переліку країн із високою ймовірністю дефолту у 2009-му році. Вони назвали Україну світовим лідером щодо спаду промислового виробництва, зростання інфляції, знецінення національної валюти і падіння фондового індексу. Однак Юлія Тимошенко заперечила ймовірність невиконання Україною своїх боргових зобов'язань. Мінекономіки прогнозує, що пік спаду в українській металургії вже позаду.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG