Спеціальні потреби

Говорять про ‘руку Вашингтона’ у газовому конфлікті


Державний департамент США відкинув звинувачення Москви щодо причетності Вашингтона до російсько-українського газового протистояння. Про це заявив речник Держдепу Шон Маккормак. Як він нагадав у своїй офіційній заяві від 13 січня, Сполучені Штати закликали Росію негайно відновити поставки природного газу в Європу. За його словами, «США закликали до якнайшвидшого врегулювання цього газового спору відповідно до нормальних правил комерції». Що ж до «руки Вашингтона», то Маккормак назвав такі закиди «химерними і безпідставними».

Скептично сприймають подібні звинувачення і європейці. Керівник московського представництва Єврокомісії Марк Франко назвав надуманими твердження про те, буцімто газовою політикою України керують Сполучені Штати. «Не варто ще більше загострювати газову проблему вигадками», – заявив Франко у четвер, коментуючи твердження «Газпрому» про те, нібито США намагаються «зіштовхнути лобами» Росію і Європу, а позицію України в газових переговорах визначила підписана нещодавно Декларація про партнерство між Києвом і Вашингтоном.

«Міф» – так характеризують газпромівські заяви про «руку Вашингтона» українські експерти. Українсько-американська Декларація про стратегічне партнерство, підписана 19 грудня, не дає жодних підстав для подібних підозр, – сказав в інтерв’ю «Голосу Америки» директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Саприкін:

«Декларація містить буквально піврядка про українську газотранспортну систему. Там ідеться про те, що Сполучені Штати вестимуть спостереження, допомагатимуть у модернізації – і крапка. Про те, щоб забрати газотранспортну систему чи її приватизувати, нема ані слова. Отож у Росії немає жодних підстав для побоювань. Це штучно створений міф. Я також нагадаю – географічно Сполучені Штати знаходяться дуже далеко від України, і про якийсь вплив на газопостачання чи газозабезпечення говорити досить важко».

Як зазначив експерт, Сполучені Штати справді підтримують Україну політично і надають допомогу в енергетичній та інших стратегічних сферах. Однак говорити про якесь втручання та малювати образ ворога Росії через призму українських газових проблем не випадає. «Це суто фантастичні ідеї», – сказав Саприкін.

Нагадаємо, що російський «Газпром» запідозрив Сполучені Штати у впливі на нинішню газову війну. Заступник голови правління концерну Олександр Медведєв висловив припущення, що підписана між Україною і США Декларація про стратегічне партнерство визначила хід російсько-українських газових переговорів.

Слідом за Москвою, тезу озвучила українська опозиція. Народний депутат від Партії регіонів Олександр Єфремов назвав Декларацію «серйозним подразником у контексті газового конфлікту» та «яблуком розбрату» між Україною і Європейським Союзом.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG