Спеціальні потреби

ЄС погрожує судом за невиконання газових контрактів


Транзит російського газу не можуть відновити другу добу. Керівик компанії «Нафтогаз України» Олег Дубина заявляє, що газ неможливо транзитувати у обсягах і за маршрутами, які пропонує «Газпром». Останній, як і напередодні наполягає саме на таких умовах відновлення транзиту. В українскькій компанії заявляють, що запропонований росіянами варіант призведе до розбалансування роботи ГТС і залишить без палива декілька областей України. Цю інформацію підтверджують і в Єврокомісії. Її фахівці теж ввжають, що одноразове постачання «Газпромом» трохи більше 90 мільйонів кубометрів газу не вирішує проблему, – заявив у середу речник ЄК Ферран Терраделас Еспуні:

«Це не ті обсяги газу, які Росія повинна постачати до Європейського Союзу. Вони мають складати приблизно 300 мільйонів кубічних метрів. Європейські спостерігачі констатують, що між двома сторонами має бути відновлена довіра. «Газпром» і «Нафтогаз» мають узгодити технічні умови, які б дозволили повністю відновити поставки газу не тільки на добу, а на довший період».

«Нафтогаз» вже розробив такі технічні умови. Вони передбачають повне відновлення газопостачання. Для цього українська компанія також просить надати їй у тимчасове користування так званий технологічний газ. Він потрібен для прокачування палива в країни ЄС. «Нафтогаз» обіцяє його або повернути, або оплатити, як тільки буде узгоджена ціна. У «Газпромі» поки що критично поставилися до цієї пропозиції.

Російські ЗМІ повідомляють, що Президент РФ Дмитро Медведєв дав доручення керівництву «Газпрому» якнайшвидше відновити транзит. Однак невідомо, чи погодиться компанія відновити постачання в обсягах і за маршрутами, які б задовольнили і українську сторону.

Тим часом тональність висловлювань представників ЄС стає більш жорсткою. Голова Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу погрожує звернутися до суду, якщо Росія і Україна не виконають угоду про транзит газу до країн Євросоюзу. Про це він сказав у Брюсселі, виступаючи перед депутатами Європейського парламенту. Баррозу назвав ситуацією неприйнятною і висловив намір рекомендувати європейським газовим компаніям, які потерпають від невиконання газових контрактів вимагати компенсацій через судові інстанції.

Деякі європейські споживачі російського газу вже висловили намір отримата відшкодування за невиконання контрактів. Про намір судитися із російською монополією повідомла грецька компанія. Завдані збитки можуть оцінюватися у сотні мільйонів євро.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG