Спеціальні потреби

«Газпром» обіцяє відновити газопостачання через Україну


Російська монополія «Газпром» обіцяє відновити газопостачання країн ЄС як тільки міжнародні спостерігачі почнуть працювати на всіх газовимірювальних станціях в Україні і Російській Федерації. Їх робота стала можливою після того, як український уряд вдруге підписав узгоджену обома країнами і ЄС декларацію про моніторинг. Згідно з домовленостями, спостерігачі мають контролювати обсяги газу, що подається в українську ГТС і які отримують споживачі у країнах Європи. В Єврокомісії із посиланням на представників «Газпрому» повідомляють, що постачання газу може початися вже у вівторок зранку, якщо не виникне додаткових перешкод.

Транзит міг бути відновлений і раніше, однак на заваді стало чергове непорозуміння між сторонами конфлікту. Піписавши узгоджений із РФ та ЄК документ, український уряд вирішив ухвалити додаткову декларацію із запевненям у несправедливості звинувачень у крадіжках газу та відсутності заборгованості за газ. Російське керівництво домоглося повторного підписання документа без будь-яких додатків.

Водночас навіть після відновлення транзиту газу проблема не буде вирішена. Оглядачі зазначають, що сторони досі не з'ясували вартість цих послуг. Росіяни стверджують, що мають довгостроковий контракт із фіксованою ціною і не збираються платити більше. Українці наполягають на збільшенні ставки у разі подорожчання газу. Адже без цього послуги транзиту приноситимуть НАК «Нафтогаз України» збитки. Сторони продовжують робити суперечливі заяви на цю тему. Тому, оглядачі прогнозують, що попереду Україну і Росію чекають важкі переговори.

Прем'єр Юлія Тимошенко вирішила особисто очолити «газові» переговори і висловила сподівання, що їй вдасться переконати російське керівництво повернутся до попередніх домовленостей, за якими Україні надавався б трирічний період для переходу на світові ціни на газ. Вона також запевнила про неможливість повернення у схему газопостачання України компаній-посередників.

Російський Прем'єр Володимир Путін висловив пропозицію приватизувати українську газотранспортну систему і підземні сховища. «Газпром» зацікавлений у їх придбанні. Мовляв, тоді Україна могла б дійсно отримувати газ за пільговою ціною, як нині Білорусь або Вірменія. Вони частково продали свої ГТС російській монополії. Однак в Україні говорять про неможливість такого кроку. ГТС має залишатися у державній власності. Це сьогодні підтвердила Юлія Тимошенко. За її словами, українська ГТС може працювати ефективніше, залишаючись під контролем уряду.

Оглядачі припускають, що після відновлення газопостачання, європейські споживачі можуть ініціювати судові позови як проти «Газпрому» так і проти «Нафтогазу України», які не виконали контрактів із постачання і транзиту палива. Експерти оцінюють потенційні збитки у сотні мільйонів доларів.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG