Спеціальні потреби

Суд заборонив дешевий транзит газу територією України


Якщо Росія вимагає ринкової ціни за газ, Україна виставить ринкову ціну за транзит. Дешеве перекачування російського газу українською територією віднині оголошене поза законом. Заборону на колишній «смішний» тариф в 1,6 долара за 1000 кубів на 100 кілометрів наклав Господарський суд Києва.

Заборона адресується компанії «Нафтогаз України», а судове визначення винесене за позовом Мінпаливенерго. У своєму позові міністерство вимагало визнати недійсною угоду, укладену до кінця 2010-го року, про транзит російського природного газу територією України. Підстава – угоду уклав колишній заступник голови правління НАК «Нафтогаз Ігор Воронін, який – твердить позивач – не мав на те повноважень від Кабінету Міністрів.

Визначення господарського суду, винесене у понеділок 5-го січня, не є остаточним; розгляд справи по суті призначений на 9-те січня.

А проте у Москві на судову заборону дешевого транзиту відреаґували блискавично. «Фільчиною грамотою» назвали це рішення в Державній Думі. Як заявив голова думського комітету з міжнародних справ Костянтин Косачов, українські суди не уповноважені приймати рішення щодо міждержавних угод про транзит газу. «Це не більш ніж фільчина грамота», – заявив Косачов, наголосивши, що таке рішення може ухвалити тільки Стокгольмський арбітражний суд.

Так само як ціна транзиту, далека від вирішення і суперечка про ціну газу. У неділю 4-го січня російський «Газпром» оприлюднив нову пропозицію – тепер уже 450 доларів за тисячу кубів газу, поставленого в Україну. Астрономічну суму голова правління «Газпрому» Олексій Міллер обґрунтував не без іронії: мовляв, від «пільгової» ціни у 250 доларів українська сторона відмовилась; не влаштувала українців і названа ціна в 370, а відтак у 418 доларів за тисячу кубів.

А тим часом у «Нафтогазі» ціну в 450 доларів називають неадекватною не тільки для України, але й для Європи. Прийнятною ціною за російський газ у відомстві вважають 201 долар за тисячу кубів. Про це заявив голова відомства Олег Дубина. Він послався на таку ж пропозицію, озвучену раніше Президентом Ющенком і Прем’єром Тимошенко. При цьому тариф за транзит – підкреслив Дубина – також має зрости до 2 доларів 5 центів. Голова «Нафтогазу» наголосив:

«Я готовий у будь-який момент вилетіти в Росію, щоб підписати контракт. Але я хочу підписати тільки те, що є економічно обґрунтованим для держави Україна».

Нагадємо, що контракт на постачання російського газу в Україну досі не укладений. Як повідомлялося, з 1 січня 2009-го року «Газпром» припинив поставки газу в Україну через брак домовленостей про ціну газу і ставку транзиту.

У попередньому 2008-му році ціна на російський газ для України становила 179,5 долара, а ставка транзиту дорівнювала 1,6 долара за тисячу кубометрів газу на 100 кілометрів шляху.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG