Спеціальні потреби

Парламент пропонує підняти мито на імпортні товари


Український парламент у вівторок ухвалив низку заходів для захисту від наслідків світової економічної кризи. Депутати вирішили значно збільшити мито на продукцію іноземного виробництва. Експерти сподіваються, що це дозволить зберегти робочі місця на українських підприємствах і поліпшити платіжний баланс країни.

Відразу після нового року в Україні може подорожчати продукція іноземного виробництва. Такими будуть наслідки рішення парламенту, який ухвалив запровадити додаткове 13% мито на імпортні товари. Якщо закон підпише президент, мито буде діяти наступні півроку – хоча цей додатковий платіж можуть або продовжити, або скасувати дочасно.

Розробник закону депутат Сергій Терьохін вважає, що цей тимчасовий захід допоможе українським виробникам пережити світову економічну кризу. Інше завдання нового закону – покращити платіжний баланс країни. Адже останнім часом Україна купує за кордоном значано більше, ніж продає. Цим і пояснюють дефіцит валюти і падіння курсу гривні. Ситуацію загострило падіння на світових ринках попиту та цін на українську експортну продукцію – метали.

Підвищення мит вимагали українські виробники автомобілів. Після вступу України до СОТ вони почали втрачати ринок, поступаючись місцем конкурентам із-за кордону. Майже всі вони оголосили про скорочення виробництва і плани звільнення частини працівників. Із запровадженням нових норм, ввезення імпортних автомобілів обкладатиметься 23% митом. Деякі експерти прогнозують падіння продажів нових автомобілів наступного року вдвічі.

Однак рішення обмежити імпорт може викликати незадоволення країн-членів СОТ. Адже коли Україна цього року приєдналася до цієї організації, взяла на себе зобов’язання не вдаватися до протекціоністських заходів. Оглядачі вже передбачають негативну реакцію Євросоюзу. Адже саме європейські автоконцерни можуть втратити значну частину українського ринку – сьомого за розміром на континенті. Посол США в Україні Вільям Тейлор вважає, що Україні слід узгодити запровадження нових мит:

«СОТ має гнучкі правила. У надзвичайних випадках, таких як значний дисбаланс у міжнародній торгівлі країна може звернутися із таким проханням (про збільшення мит) до керівництва СОТ та членів цієї організації. Це передбачено нормами».

Втім, деякі експерти вважають, що підвищення мит викличе зайву критику з боку членів СОТ. Адже імпорт в країну і так вже значно скоротився через обвальне падіння гривні, яка з літа здешевшала майже на 40%.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG