Спеціальні потреби

Уряд презентував проект Держбюджету на 2009-ий рік


Бюджетний день у Верховній Раді. Головний кошторис, за яким житиме країна в 2009-му році, принесли у парламент зранку, презентували на вечірньому засіданні. Потримати в руках проект, напрацьований урядом, пощастило далеко не кожному депутатові: лічені примірники роздавали народним обранцям безпосередньо перед початком розгляду, і навіть члени бюджетного комітету обурювалися: не бачили документа в очі.

Ознайомлення з паперами уряд замінив особистим спілкуванням. Представити своє дітище в Раду прибула сама Юлія Тимошенко. Вона й узяла слово замість планованого виступу міністра фінансів Віктора Пинзеника. Представляючи Держбюджет-2009, прем’єрка, зокрема, зробила спробу захистити закладені в ньому макроекономічні показники. Як заявила Тимошенко, заперечуючи опонентам, прогнози уряду щодо ВВП, інфляції та курсу гривні оптимістичні і реальні:

«Ми в Україні вибрали середньопесимістичний шлях, який може мати право на життя, якщо країна на рівні керівництва – парламенту, уряду, президента, Національного банку – почне працювати злагоджено, системно, якщо буде прийняти бюджет України, ми можемо розраховувати на реальну динаміку ВВП +0,4%. Ще раз хочу підкреслити: прогноз є досить оптимістичним по відношенню до того стану, який розгортається в світі. Я вважаю, що національна еліта України мусить ставити собі завдання трошки вище, ніж констатувати стагнацію, і працювати для того, щоб такої масштабної стагнації в Україні не відбулося в 2009-му році».

Урядовці мали надію негайно у вівторок затвердити бюджет у першому читанні. Це сподівання депутати розвіяли одразу. Спершу треба розглянути документ у бюджетному комітеті, а вже потім – виносити для голосування у сесійну залу, – нагадав вимогу регламенту голова Верховної Ради Володимир Литвин:

«Не може бути прийнятий сьогодні закон у першому читанні, бо сьогодні є представлення. Якщо Верховна Рада бере його до провадження, комітет має його розглянути. Без розгляду комітету не можна прийняти в першому читанні бюджет, ви це розумієте».

Більше того, розстановка сил у парламенті така, що проблем із затвердженням бюджету, як виглядає, не уникнути. Комуністи поки що думають, підтримувати бюджет чи ні. Регіонали однозначно проти, називаючи документ нереальним. Пропрезидентська частина НУ-НС – у також налаштована вельми і вельми критично. У вівторок урядовий проект вщент розкритикував також глава держави. Віктор Ющенко назвав економічний витвір уряду Тимошенко «трагедією»:

«Я не хочу говорити про бюджет такий, як він зараз пропонується. Це є трагедія. Це самий безвідповідальний документ, який може бути розроблений і представлений урядом. Це політична авантюра, з якою не може жити країна. Але це пряма відповідальність уряду».

У кулуарах парламенту вже подейкують про те, що навіть у разі якщо бюджет буде прийнятий, на нього очікує вето президента. А тим часом народні депутати з фракції БЮТ залишаються оптимістами. Бютівці заявили: готові працювати навіть у новорічну ніч, аби до 1 січня 2009-го року країна була з бюджетом.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG