Спеціальні потреби

У Росії поглиблюється криза через падіння цін на нафту


Російська економіка під час глобальної економічної кризи страждає чи не найбільше за будь-яку іншу країну. Росія, яка є головним енергетичним експортером, пережила не лише падіння банківської системи та фондових ринків, як це було і в інших країнах світу, але й стрімке зниження ціни на нафту.

Економічний бум Росії закінчився, фондові ринки опустилися на 70%. Російський рубль знизився до позначки трирічної давнини. Центральний банк витратив близько 150 мільярдів доларів, чверть своїх резервів, намагаючись укріпити рубль і підвищити його ринкову ліквідність.

Ці резерви були акумульовані у час, коли ціна на нафту досягла рекордної позначки. На сьогодні близько половини російського бюджету наповнюється з продажів нафти та газу. Отож падіння цін на сировину вже зовсім скоро може призвести до бюджетного дефіциту.

Консультант Костянтин Сімонов – директор Національного енергетичного фонду безпеки каже, що добувачі та постачальники нафти і газу становлять дві з трьох складових російської економіки:

«Третя складова допомагає витрачати прибутки від нафти та газу. Це власники ресторанів, будівельники, тощо. Адже ті гроші надходять в економіку і використовуються для купівлі житла, машин та харчів».

Отож низька вартість нафти і нестача кредитів обертаються для Росії замороженням будівництва, безлюдними автосалонами та зменшенням відвідувачів у ресторанах. Прем’єр-міністр Володимир Путін нещодавно попередив про можливі економічні негаразди, але запевнив росіян, що країна зможе пройти складний період з мінімальними втратами:

«Великі об’єми золотовалютних резервів і резервів Уряду Російської Федерації дає нам можливість проходити ці складні часи без серйозних ускладнень».

Однак, економісти попереджають, якщо вартість нафти залишатиметься низькою, а криза у світі триватиме довше ніж півроку, то Росія вже зовсім скоро вичерпає свої запаси.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG