Спеціальні потреби

Гранати замість опійного маку – перспектива для Афганістану


Понад 90% опійного маку у світі вирощують в Афганістані, зокрема в тих районах країни, де відсутній контроль центрального уряду. Проте є одна культура, яка могла б принести для убогих афганських фермерів навіть більші прибутки.

Південно-західний Афганістан – глобальний центр вирощування опійного маку. Тут збирають майже увесь урожай забороненої рослини, експорт якої за кордон приносить близько трьох з половиною мільярдів доларів прибутку.

Проте в регіоні останнім часом набирає популярності вирощування іншої культури, яка в перспективі могла б замінити опійний мак, без зменшення доходів фермерів. Йдеться про гранат, фрукт, якого в самому лише Афганістані 48% видів, включно з одним, який не має зерняток. Беручи до уваги ріст попиту на цю поживну рослину в світі, американські і афганські урядовці намагаються познайомити іноземних бізнесменів із афганськими фермерами.

Вільям Філімор – американський бізнесмен, компанія якого виробляє напій з гранатного соку, який користується великою популярністю серед людей, що дбають про своє здоров’я. Відвідуючи Міжнародний ярмарок гранатїв у Кабулі, Вільям Філімор зазначив:

«Гранат з Кандагару темніший за кольором, ніж більшість тих сортів, які ми купуємо в Індії. А це означає, що він солодший і має менше кислоти. На мій погляд, якість висока. Їм слід попрацювати над питаннями упаковки, сортування, кваліфікації для міжнародного ринку, тому що саме цього очікує міжнародний ринок».

Гранати в Афганістані перевозять в мішках у вантажівках, по поганих дорогах. Це нищить фрукт і зменшує час, коли він може зберігатися на полицях магазинів. Менше ніж 5% урожаю експортується. Афганські урядовці сподіваються, що кращі склади і засоби транспорту можуть збільшити доходи фермерів.

Досі головні зусилля докладалися до того, щоб експортувати найкращі гранати на багаті світові ринки. Цього року у рамках програм фінансованих американським і афганським урядами, до Дубаї експортовано понад дві тисячі тонн свіжих гранатів.

Протягом останніх двох років в Афганістані посаджено два з половиною мільйона гранатових дерев. Вони досягають зрілості за п’ять років. А після того, як вони почнуть давати плоди, вважають фахівці, малоймовірно, що фермери знову повернуться до маку.

Представник Агентства міжнародного розвитку США Лорен Стодарт:

«Овочеві культури – це чудово. Але чому нам подобаються гранати у довгостроковій перспективі – бо овочі треба садити і збирати щороку, тому їх можливо замінити маком. А гранати ніколи не замінюються».

Стодарт каже, що фермери, які експортують свою високоякісну продукцію заробляють до п’яти тисяч доларів з гектара, приблизно на 15% більше, ніж за опійний мак.

Мало хто з афганських фермерів заробляє стільки. Зараз експорт маку в багато разів перевищує продаж гранатів. Проте, фермери і покупці гранатів настроєні оптимістично.

На головному ринку фруктів в Кабулі, продавці говорять про ріст у глобальному попиті на гранати і про вищі ціни. Гадджі Арґундабі експортує свій пізний врожай до Таджикистану. Наступного року він планує транспортувати його навіть дальше.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG