Спеціальні потреби

Американці обирають наступного президента


Ці вибори вже охрестили історичними. Демократ Барак Обама у разі перемоги стане першим президентом афроамериканцем. Якщо ж переможе республіканець Джон Маккейн, віце-президентом вперше в історії країни стане жінка – Сара Пейлін. Для обох кандидатів день виборів став заключним акордом шаленних перегонів, які для них почались майже два роки тому.

Обама проголосував у рідному Чикаго, Маккейн у Фініксі, штат Арізона. Рекордна кількість виборців зробила свій вибір ще до вівторка. У штатах де дозволено дострокове голосування, зі своїм вибором визначилось приблизно 29 мільйонів людей. Більшість з них, зареєстровані демократи.

Голосування проходить без особливих проблем та збоїв. Як і очікувалось, явка виборців вища ніж звичайно, тому повсюди перед виборчими дільницями із самого ранку утворювались досить довгі черги. Оскільки цей день не є вихідним, більшість людей планували проголосувати або вранці перед роботою, або ввечері після неї. Ранковий пік вже минув, тому організатори чекають пожвавлення на дільницях у вечірні години. Ситуація дещо ускладнюється тим, що більшість людей, які прийшли сьогодні на дільниці вперше мали справу з новою системою голосування.

Дві третини виборців США заповнюють бюлетні вручну, після чого його зчитує спеціальний сканер. Таким чином виборча комісія має електронний варіант голосування і його паперову копію про всяк випадок. Ця система вже починає давати збої. Якщо виборець поставить неправильну позначку на бюлетені, сканер може неправильно визначити за кого той проголосував або взагалі визнати цей бюлетень недійсним.

У деяких штатах люди голосують лише паперовими бюлетенями, ця систима проста, але підрахунок голосів відбуватиметься довше. А приблизно чверть всіх виборців голосують, натискаючи кнопки на сенсорному моніторі комп'ютера. При цьому взагалі не залишається паперової копії бюлетеня. Ця система давала серйозні збої у попередні роки і зараз, багато хто побоюється що з нею виникнуть проблеми. Адже існує можливість, що хтось отримає несанкціонований доступ в ці комп'ютери, або програма випадково знищить дані результатів голосувань. Останнє, до речі, траплялося ще у 2004-му році.

До сьогоднішнього дня у більшості штатів визначився явний фаворит. Або Обама або Маккейн. Лише у кількох штатах останні соціологічні опитування показували майже рівну боротьбу між ними. Саме до цих штатів і прикута уся увага глядачів та експертів. Це насамперед Огайо, Флорида, Індіана та Північна Кароліна. Ситуація така, що Маккейну потрібно перемагати у кожному з цих штатів. Якщо він програє хоч в одному з них – він програє вибори загалом. Досить непросте завдання для Маккейна.

Сьогодні у Сполучених Штатах обирають не лише президента. Сьогодні одночасно американці переобирають повний склад Палати представників, а це 435 конгресменів. І третину складу Сенату – 35 сенаторів. У демократів є усі шанси вибороти не лише президентське крісло, але і зміцнити більшість в обох палатах Конгресу США. Тобто вся влада у Вашингтоні може перейти у руки Демократичної партії.

Цікавим фактом є те, що говорять здебільшого лише про двох кандидатів у президенти від основних партій США – Демократичної та Республіканської. А насправді у бюлетені кожен американець побачить аж 13 прізвищ президентських кандидатів. Серед них є представники аж трьох соціалістичних партій чи такої екзотичної партій, як «Бостонська партія чаювання». Крім того в бюлетені є графа «інший кандидат». І кожен виборець може вписати туди ім'я свого кандидата, якого немає в загальному списку.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG