Спеціальні потреби

Західні експерти про економічну ситуацію в Україні


Західні експерти кажуть, що економічна криза в Україні викликана в першу чергу проблемами у фінансовому секторі і наразі не охоплює економіку в цілому. Втім, проведення виборів в даній ситуації, вони вважають тотожним із «самознищенням».Верховна Рада України 29-го жовтня у першому читанні ухвалила законопроект «Про першочергові заходи щодо запобігання негативним наслідкам фінансової кризи». Цей законопроект, після остаточного ухвалення, дасть можливість Україні отримати кредит Міжнародного Валютного Фонду у 16 з половиною мільярдів доларів. На думку голови Національного банку України Володимира Стельмаха, без цього кредиту в Україна може опинитись на межі дефолту.

Схожої думки притримуються і економісти у Вашингтоні, які уважно стежать за впливом світової економічної кризи на країни Східної Європи і України зокрема. Стан української економіки вони оцінюють як критичний. І, як каже головний радник Американсько-української бізнес ради Едільберто Сеґура, причиною цього головно є проблеми у фінансовому секторі.

«Головною проблемою сьогодні є проблеми у фінансовому секторі, а не в економіці у цілому. Звичайно, у найближчому майбутньому це вплине і на загальний стан економіки. Україна поставила себе у дуже складну позицію через надзвичайно великі зовнішні позички, взяті приватним сектором. Державний борг особливо не збільшився. Але борг приватного сектора виріс надзвичайними темпами. З приблизно 38 мільярдів доларів два роки тому до 82 мільярдів сьогодні. І це не було б настільки проблематично, якби не вибухнула міжнародна фінансова криза».

Тепер українські компанії через фактичну зупинку кредитування у світі не можуть здійснити перефінансування своїх боргів. Паралельно з цим процесом свою вартість почала втрачати гривня, і економісти прогнозують, що у наступний рік-два курс української валюти може впасти до шести з половиною – семи гривень за долар. Однак водночас доктор економічних наук Сеґура віддав належне діям Національного банку у напрямку стабілізації національної валюти.

«Ці дії разом із значним кредитом Міжнародного валютного фонду можуть стабілізувати ситуацію. Під стабілізацією я маю на увазі спробувати уникнути хаосу у падінні вартості гривні. Але не має жодного сумніву, що таке падіння відбудеться у наступний рік чи більше».
Застереження у економістів викликає і те, що у розпал економічної кризи політики збираються вести виборчу кампанію, що аж ніяк не сприятиме ухваленню швидких і водночас виважених рішень, необхідних для подолання кризи. Старший експерт Інституту міжнародної економіки імені Петерсона у Вашингтоні навіть пішов на крок дальше назвав проведення виборів в даній ситуації тотожним із самознищенням.

«Проводити вибори за таких обставин повністю дестабілізує ситуацію. Це неодмінно викличе шквал популістських заяв щодо цього антикризового пакету, який є жорстким і повинен бути жорстким. І це може легко поставити Україну на грань національного колапсу. Це просто самознищення для України проводити вибори у цій ситуації».
Доктор Аслунд каже, що є одна причина, чому Україна з усіх країн Східної Європи чи не найбільше постраждала у результаті світової фінансової кризи.
«Міжнародні фінансисти не довіряють українським політикам. Це не через проблеми з базовими фінансовими інституціями, це тому, що вони бачать політичний хаос», -- сказав Андерс Аслунд.

Відео - найголовніше

Чотири уроки війни. Думки західних аналітиків. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:20 0:00
XS
SM
MD
LG