Спеціальні потреби

Україна скоро платитме свiтовi цiна за росiйський газ


Україна домовилася із Російською Федерацією про поступовий перехід на світові ціни на газ. Перехідний період триватиме до трьох років. А вже з наступного буде повністю ліквідовано всі схеми постачання палива за участю посередницьких структур.

Україна і Росія можуть підпитати довготерміновий контракт про постачання газу вже найближчими тижнями. Це - результат учорашніх тривалих і складних переговорів у Підмосков'ї керівників урядів двох країн – Юлії Тимошенко і Володимира Путіна. Деякі деталі домовленостей сьогодні повідомила українська прем'єрка.

Вона сказала, що це буде довготривалий контракт, щонайменше на 10 років, i що вiн гарантуватиме Україні щорічне постачання газу в необхідних обсягах. Сторони підписали меморандум – що перехід на європейські ціни на паливо відбудеться поступово – за три роки. Після цього вартість газу розраховуватимуть за тим же принципом, що й для країн ЄС. В той же час відбудеться й перехід до ринкових цін на транзит російського палива до Європи – це частково компенсує втрати від подорожчання.

Всі контракти будуть укладені напряму між Газпромом і державною компанією Нафтогаз України. Це ще один важливий момент домовленостей, вважає Тимошенко.

Скільки саме буде коштувати паливо наступного року – поки що невідомо. Це з`ясується найближчими тижнями, кажуть урядовці, як тільки Газпром завершить домовлятися із середньоазійськими постачальниками. Однак українські чиновники сподіваються, що ціна буде в діапазоні від 250 до 300 доларів за тисячу кубометрiв. Це наполовину дорожче ніж нині. Однак європейські споживачі з нового року платитимуть майже 500 доларів. І якщо сподівання українських чиновників справдяться, умови росіян можна назвати прийнятними, кажуть оглядачі. Сприятливим фактором може виявитися падіння цін на вуглеводні на світових ринках, що спостерігається останніми тижнями.

Втім значного подорожчання газу для українських споживачів не уникнути. Урядовці кажуть про це відверто. Це може викликати невдоволення людей та призвести до погіршення фінансових показників металургійних та хімічних виробництв, які використовують газ. Деякі із застарілих виробництв можуть стати нерентабельними.

Інше за темою

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG