Спеціальні потреби

Геополітичні наслідки російсько-грузинського конфлікту


Віце-президент США Ричард Чейні у середу розпочинає візит до Грузії, Азербайджану і України з метою підтвердити підтримку цих країн, як союзників Америки. На тлі нападу Росії на Грузію у Заходу виникають запитання щодо дальших намірів Москви.

Грузинсько-російський конфлікт матиме геополітичні наслідки, вважає експерт фонду «Спадщина» Арієль Коен:

«Це – початкові етапи значного перегрупування сил, у яких війна на Кавказі є лише першим землетрусом у важливому пересуванні тектонічних плит Західної Євразії».

Метою агресії Росії було не лише закріпити свою владу у Південній Осетії і Абхазії, але й дестабілізувати прозахідний уряд Президента Грузії Михаїла Саакашвілі. Тому не дивно, що дії Росії викликали занепокоєння у Східній Європі, зокрема в Україні. Професор військового коледжу сухопутних військ США Стівен Бланк зазначає:

«Центральною мішенню буде Україна, а другорядною – Азербайджан. На Азербайджан чинитимуть дедалі більший тиск відмовитись від зв’язків із Заходом і ще більше пов’язати свою енергетику з Росією. Однак, Україна у якомусь відношенні є навіть більше уразлива і вважається ключовою ціллю».

Такою ціллю може стати Крим, де більшість населення – росіяни. Професор Джорджтаунського університету Анжела Стент не виключає, що Москва намагатиметься знайти спосіб встановити свій контроль над півостровом, щоби забезпечити доступ свого флоту до Чорного моря:

«Тепер росіяни можуть знехтувати договором 1997-го року, який вони уклали з Україною, і який визначає кордони між сторонами і регулює питання Чорноморського флоту. Вони можуть сказати:«Все це слід знову піддати переробці». Важкло передбачити на чому все зупиниться. На мій погляд, це викликає велику стурбованість США і Заходу».

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG