Спеціальні потреби

Фінал 'празької весни' – урок історії для Грузії


Вторгнення російських військ у Грузію стало тривожним дзвінком для одних країн регіону і примусило діяти інші. Світові лідери демонструють підтримку Грузії, Україна серйозно задумалась над статусом перебування російського Чорноморського флоту у Криму та про захист своєї території, а Польща у терміновому порядку підписала угоду про розміщення елементів системи протиракетної оборони США на своїй території. Події у Грузії також розбудили пам’ять багатьох про історію сорокарічної давності, коли жителі чеської столиці побачили на вулицях Праги радянські танки. Саме 20 серпня 1968-го року почалась окупація Чехії.

«Празька весна», яку розпочав чеський лідер з московською освітою Александр Дубчек була розчавлена радянськими танками. Вони з’явились на вулицях Праги несподівано для більшості чехів, в ніч на 21-ше серпня.

Письменник-дисидент Карел Сирп пригадує: «Десь опівночі мене розбудила дружина і сказала, що ми окуповані росіянами. Я не міг у це повірити і попросив її повторити сказане. Вона сказала, російські, східнонімецькі, польські, угорські та болгарські солдати. Ми справді не вірили, що союзники можуть окупувати нашу країну, ми не розуміли для чого».

До ранку 200 тисяч солдатів за наказом Москви повністю окупували Чехію. Потім полилась кров, горіли танки, протестуючі кидала пляшки із запальною сумішшю. Понад 80 осіб загинуло ще 300 отримали поранення, багато хто потрапив у радянські в’язниці. Таким чином радянський режим вирішив утримати вільнодумних чехів від спроби побудувати у своїй країні соціалізм з людським обличчям. Очевидці тих подій вважають, що віра Дубчика у соціалізм у той час була наївною, і радянська влада не могла дозволити такого вільнодумства. Втім Чехи дочекалися свого часу і у 1989-му році успішно позбулись радянського ярма, історія пам’ятає ці дні як Оксамитову революцію.

Історик Ольдріх Трума зазначає: «В обидвох випадках це був конфлікт між політичним режимом та суспільством. У результаті люди таки повстали проти істеблішменту».

Демократія перемогла, але сьогодні після того як російські танки увійшли у Грузію, події сорокарічної давності у Чехії можна розглядати як справжній урок історії.

XS
SM
MD
LG