Спеціальні потреби

Райс: вiйськовi дiї у Грузiї необхiдно припинити


З таким закликом державний секретар США Кондолiза Райс у вiвторок виступила у Бiлому домi, пiдкресливши при цьому, що Сполученi Штати пiдтримують територiальну цiлiснiсть i суверенiтет Грузiї, як також її демократично обраний уряд i народ.

Райс озвучила свiй заклик пiсля телефонної розмови з мiнiстрами закордонних справ країн Великої сiмки, пiд час якої, як вона сказала, глава зовнiшньо-полiтичного вiдомства Францiї Бернар Кушнер поiнформував своїх колег про хiд переговорiв його країни з Росiєю, покликаних знайти мирний вихiд iз кризи.

З подiбною заявою напередоднi, вiдразу пiсля повернення з Пекiну, виступив президент Буш. А ще днем ранiше вiце-президент Ричард Чейні заявив, що дії Росії не повинні залишитися без відповіді та погрозив серйозними наслідками у разі якщо конфлікт триватиме. Втiм, якi наслiдки це були б, вiн не сказав.

Загалом екперти вважають, що руки Вашингтона зв`язанi. Як сказав Маршал Ґордман, Директор Центру вивчення Росії Гарвардського Університету, «проблема в тому, що у нас немає чим підсилити наші слова. Ми виглядаємо як паперовий тигр».

США мають свої інтереси в Грузії. Це країна, яка дотримується про-західного курсу і прагне приєднатися до НАТО та ЄС. Через Грузію проходить єдиний не підконтрольний Росії нафтопровід, що поєднує Азію з Європою. Тбілісі надіслало дві тисячі військових до Іраку, яких, коли розпочався конфлікт навколо Пiвденної Осетiї, американці перекинули назад до Грузії, чим викликали незадоволення Москви. На протести Росії, що мовляв таким чином США втрутились у конфлікт, Вашингтон відповів, що повернення військових у разі надзвичайної ситуації було передумовою їх дислокації в Іраку. Однак, експерти згiднi, що у цій ситуації США не можуть собі дозволити посваритися з Росією. Російська економіка грає важливу роль на світовому ринку. Політична вага Москви необхідна Вашингтону у вирішенні проблем Ірану та Північної Кореї. І навіть якщо б Сполучені Штати були готові до конфронтації з Росією, зараз вони просто не мають такої можливості через операції в Іраку та Афганістані.

На обмеженiсть дiй, до яких мiб би вдатися Вашингтон, вказав i президент Центру iменi Нiксона Дiмiтрi Саймс: «Ви не примусите російські війська вийти з Південної Осетії, хіба що ви надішлете американських чи натівських солдатів до регіону. Це означатиме початок війни і я не думаю, що ми до цього готові».

Без сумніву, Володимир Путін це чітко розуміє. Після повернення з Пекіна саме він вирушив до зони бойових дій аби особисто контролювати ситуацію. Кiнцеву мету операцiї Клiф Купчан, директор Відділу Європи та Євразії Євразійської Групи, бачить таку: «Мета Росії, на мій погляд, відбити у Грузії бажання приєднатися до НАТО. Зашкодити непохитному бажанню грузинів об’єднатися із Заходом».

Багато американських експертів погоджуються, що дії Росії покликані також залякати інші колишні радянські республіки, які займають про-західні позиції.

Відео - найголовніше

Чотири уроки війни. Думки західних аналітиків. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:20 0:00
XS
SM
MD
LG