Спеціальні потреби

Президент Буш розпочав турне країнами Азії


Президент США Джордж Буш у понеділок вирушив у турне країнами Азії. Швидше за все, це його остання офіційна поїздка в регіон, у ході якої він відвідає Південну Корею, Таїланд і Китай. Якщо у Сеулі і Банкоку президент планує вирішувати важливі політичні і торговельні справи, то у Пекіні Джордж Буш сподівається відігравати більше роль спортивного вболівальника, який прибув на церемонію відкриття Олімпійських ігор.

Президент Буш планував відвідати Сеул ще кілька тижнів тому, коли їздив до Японії на саміт Великої вісімки. Однак поїздку довелося скасувати через масові протести корейців, незадоволених зняттям заборони на імпорт американської яловичини. Південнокорейський політолог Бен Кі-Кім погоджується з рішенням Буша перенести дату візиту:

«Місяць тому візит Буша носив би інший характер. Він не лише вплинув би на процес всередині країни, але був би використаний у політичних цілях не найкращим чином».

За словами політолога, ситуація наразі вгамувалася, однак залишається вибуховою. Про це свідчить розповсюджена у понеділок заява південнокорейських активістів провести масові демонстрації з нагоди прибуття Президента США.

Очікується, що переговори Джорджа Буша у Сеулі зосередяться на питаннях торгівлі та фінансів. Важливою темою буде і статус американських військ на півострові. Усе ж пріоритетним для президента має стати питання ядерної програми КНДР, – вважає експерт Центру стратегічних та міжнародних досліджень Дерек Мітчел:

«Для президента багато «покладено на карту». Ми наближаємося до складного періоду – перевірки заяв Північної Кореї щодо її ядерної програми».

Наступною зупинкою Джорджа Буша має бути Таїланд. Очікується, що у Банкоку президент говоритиме про політичну ситуацію у Бірмі. Експерти погоджуються, військовий уряд Бірми – проблема для регіону, але не слід забувати про інші проблеми у цій частині світу, – каже професор Тітінан Понґсудгірік:

«Коли адміністрація приділяє увагу Південно-східній Азії, це завжди Бірма. Закордонна політика США ніколи не охоплювала всього регіону».

У Таїланді Президент Буш пробуде менше доби, звідки негайно поїде до Китаю. Джордж Буш наполягає, що їде до Пекіна у ролі спортивного фаната:

«Я вважаю, це добре для атлетів, які наполегливо працювали, побачити їх президента з прапором у руках».

Але політолог Мітчел вважає, що президентові не слід видавати бажане за дійсне:

«Президент не може собі дозволити їхати як пересічна людина і отримувати задоволення від спорту. Президент представляє Сполучені Штати, коли сидить на церемонії відкриття ігор і дивиться на китайське свято».

Критики вважають, що у Президента Буша було достатньо причин бойкотувати церемонію відкриття Олімпіади – як то придушення китайською владою повстання у Тибеті або ігнорування проблем у суданській провінції Дарфур. Але оскільки Джордж Буш пообіцяв Президентові Китаю приїхати на відкриття ігор, відмовлятися під тиском правозахисників він не захотів. Не захотів Президент Буш ображати і китайців. Олімпіада, вважає Джордж Буш, це спорт, а не політика, і спортсмени є посланцями миру, які демонструватимуть у Пекіні любов Америки до свободи.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG