Спеціальні потреби

Хто із кандидатів у президенти США буде кращим для України?


Нещодавно обидва кандидати у президенти США здійснили закордонні подорожі. МакКейн відвідав країни Латинської Америки, а Барак Обама – країни Європи та Близького Сходу. Втім, в Україну жоден з них не заїхав. Але це не заважає задати питання: а хто з двох кандидатів в президенти США буде кращим вибором з погляду україно-американських стосунків.


У своїх офіційних заявах щодо України обидва кандидати в президенти мало чим відрізняються: як Обама, так і МакКейн підтримують приєднання України до ПДЧ та обидва засудили погрози Володимира Путіна на адресу України у випадку її вступу до НАТО.


Тим, кому більше подобається Барак Обама, звертають увагу на його радників із зовнішньополітичних питань. Представник української громади у Філадельфії Ярослав Тайльх висловив такий погляд:


«Президент рідко сам приймає рішення, особливо з питань, в яких він особливо не знається. І виходячи з того, що радником Обами має бути Бжезинський, то я вважаю, що для України буде найкраще».


Інший радник Барака Обами – автор книги про Помаранчеву революцію та професор Стенфордського університету, Майкл Макфол сказав щo:


«Частина проблеми Буша полягала в тому, що вони не сприймали своїх союзників серйозно, а сенатор Обама чітко заявив, що його пріоритетом буде діяти на засадах співробітництва та взаємодії з міжнародними організаціями. Сподіваюся, що ця зміна буде на користь України».


З ним погоджується і конгресмен від штату Пенсильванія Елісон Шворц, в чиєму окрузі проживає велика українська громада:


«Обама дуже зацікавлений у посиленні дипломатичних та економічних стосунків із країнами Східної Європи та колишнього Радянського Союзу, включно з Україною».


Прихильники МакКейна звертають увагу на зовнішньополітичний досвід сенатора. Точніше про це розповідає конгресмен Крістофер Сміт:


«Коли МакКейн був обраний до Сенату, то ми сиділи поруч у Комітеті з міжнародних відносин. Коли мова заходила про Східну та Центральну Європу, Росію та Україну, то він був людиною, яка дуже гостро розуміла брутальність комуністичного режиму.


Я думаю, що МакКейн буде дуже переконливим у захисті прав людини в Україні, розуміючи, що Україна велика країна, яка має певні загрози з боку свого сусіда – Росії. І ми муситимемо допомагати у побудові інститутів права закону, вільної преси, у боротьбі проти торгівлі людьми».


Також МакКейн виступив із зверненням до української громади, присвяченим Голодомору в Україні. На обізнаність МакКейна із політикою у Східній Європі звертає увагу і президент Українського Конгресового Комітету Америки Михайло Савків:
«Він був один з перших сенаторів американського Конгресу, що виступив за Президента Ющенка ще навіть перед Помаранчевою революцією. Він дуже добре розуміє Росію, дуже добре знає про російську закордонну політику, яка загроза є для інших незалежних держав біля Росії».


Втім, ані Україна, ані навіть Росія аж ніяк не є у фокусі президентських перегонів в США. Савків каже, що українська громада в Америці намагається робити все можливе, аби довідатися про погляди обох кандидатів на проблеми регіону:­


«Зараз ми маємо використати нагоду, як україно-американська громада, аби довідатися, якою буде їхня політика щодо ПДЧ, енергетики в Україні і загальна україно-американська політика».


Це підтверджує і радник Обами Майкл Макфол:


«Коли я в Москві, то я бачу і чую від людей про наші плани вплинути на країну, спонсорувати Помаранчеву революцію і тому подібне. А коли я повертаюся назад до США, то тут ніхто не говорить про Росію, нікого це не турбує. І в президентській кампанії, наприклад, відбулося понад 20 дебатів між демократами протягом 14-ти місяців. І за весь цей час було всього одне питання про Росію».


Колишній посол США в Україні Стівен Пайфер вважає, що, незалежно від того, хто виграє виборчі перегони в Америці, Україна не програє:


«Я думаю, що Україна в добрій позиції у даному випадку, тому що незалежно від того, хто виграє, це означатиме посилення відносин між США та Україною».

Відео - найголовніше

Луганська філармонія у Львові. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:48 0:00
XS
SM
MD
LG