Спеціальні потреби

Українці не вірять у дієвість чинної Конституції


В Україні тривають свята, приурочені до Дня Конституції. Політики скористалися черговим ювілеєм Основного Закону, аби ще раз нагадати про необхідність внесення до нього змін. А тим часом громадяни не вірять ні у дієвість чинної Конституції, ні у те, що конституційні зміни здатні покращити їхнє життя.

Більшість українців не знають, коли була прийнята їхня Конституція, і не вважають цей день святом. Це засвідчили дані опитування, проведеного у червні соціологічною службою Центру Разумкова.

Тільки кожен п`ятий зміг правильно назвати дату ухвалення Конституції України – 28 червня 1996-го року. І всього лише 5% громадян відповіли, що вважають цей день справді великим святом. Для більшості населення – понад 40% опитаних – День Конституції просто додатковий вихідний.

Ставлення до цього державного свята майже не змінилося від часів останнього подібного дослідження, яке Центр Разумкова проводив п`ять років тому.

Цього року на День Конституції припало аж три вихідних, проте жодного святкового піднесення не відчувається на вулицях столиці та у настроях киян:

- «Я його не святкую взагалі і не вважаю, що це свято. Бо святкувати треба те, результат чого ви бачите. Якщо святкуємо перемогу в Другій світовій війні, то є результат – ми перемогли. А тут – є результат?»

- «Якби краще Конституцію виконували, то, може, це і святом було б. А так як її не виконують, то воно і святом не здається».

- «Знаєте, ми взагалі не відчуваємо ніякого патріотичного піднесення від цього свята. Абсолютно. Часто показують як американці гордяться своєю країною. Чомусь у мене такого відчуття немає. Чому – вибачте за банальність, але я зайшла вчора на базар, запитала, скільки коштує кілограм сала – 50 гривень. Була шокована».

- «Конституція має захищати людей, простих людей, щоб вони мали змогу її святкувати, вони повинні добре жити. А так як вони живуть не дуже добре, то що ж тоді святкувати?

Черговим ювілеєм українського Основного Закону політики скористалися, аби вкотре нагадати про його недосконалість. Президент Віктор Ющенко у зверненні до народу сказав, що попередні зміни, внесені до Конституції 2004-го року, завдали шкоди країні, а тому він виступає за конституційне оновлення.

- «Нам потрібна Конституція європейського вибору», – наголосив глава держави. Своєю чергою, лідер опозиції Віктор Янукович заявив, що запропонує свій проект Основного Закону, де йтиметься про позаблоковий статус України і російську як другу державну. А в той час як лідери сперечаються про напрямки конституційної реформи, пересічні українці висловлюють скепсис щодо будь-яких планів переписувати Основний Закон:

- «Ну, звичайно, я гордий з того, що є Конституція, але весь час упродовж незалежності вони її намагаються змінити. Змінюють, змінюють. Кожна нова влада змінює її під себе, щоб було зручніше. В Америці 200 років Конституція, і ще жодного пункту не змінили. А живуть добре».

- «Треба виконувати те, що написано. І не треба нічого переписувати».

- «Я думаю, що багато чого треба змінити. Але з іншого боку, я думаю, що які б зміни не були, в нас на це не дуже сильно буде звертатися увага. Конституція у нас є, а хто її дотримується? Є закон, а всі більше дотримуються того правила, що є закон, і його треба порушувати. Ось так всі і живуть».

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG