Спеціальні потреби

Західні експерти про причини інфляції в Україні


Ріст цін в Україні та інфляція, яка до кінця року, за прогнозами експертів, може досягти 25% лихоманить український істеблішмент. Прем’єр-міністр звинувачує губернаторів низки областей у тому, що вони не втримують інфляцію. Експерти ж у Вашингтоні вважають, що сьогоднішня інфляція спровокована бездіяльністю уряду за останні декілька років і необхідні дуже конкретні реформи на загальнодержавному рівні, щоб виправити ситуацію.

Експерти та економісти у Вашингтоні вважають, що Україна була і залишається надзвичайно привабливою для західних інвесторів. Високий рівень освічених працівників, порівняно низький рівень оплати праці, родючість ґрунтів, високиі споживчі потреби та зручне географічне положення роблять Україну надзвичайно вигідною для капіталовкладень. Водночас нестабільність та непередбачувана політика уряду сповільнюють економічний ріст. Хоча експерти прогнозують Україні стабільне економічне зростання, на сьогодні особливе занепокоєння викликає рівень інфляції. У 2007-му році він сягнув майже 17%. Порівняно з колишніми пострадянськими країнами вищий рівень інфляції спостерігається лише у Казахстані. Голова Українсьо-американської бізнес-ради Морґан Вільямс зазначає кілька причин цього:

«Є напевно вісім-десять важливих факторів, які спричинили ситуацію, коли інфляція вийшла з-під контролю – один з них – підняття цін на енергоносії на міжнародному ринку як також в Україні. Ще одна причина – політика Національного банку України у співвідношенні гривні до долара. При тому, що вартість долара падає – банк, стримуючи курс обміну, не дає можливості рости гривні, таким чином імпортуючи інфляцію в Україну. Також високі витрати уряду, розширення кредитування населення, банківські позички за кордоном акумулювались зараз, бо уряд останні декілька років не проводив правильної політики».

Ще однією проблемою для пересічних українців є підвищення цін на продукти харчування. За даними компанії «Сіґма Блейзер», у квітні 2008-го року ціни на продовольство збільшились до рекордного показника – 47,2%. Експерти кажуть, що зараз українці розплачуються за зволікання з проведенням реформ попередніми урядами. Морґан Вільямс переконаний, що уряд повинен провести низку важливих заходів, які запобігнуть можливій економічній кризі. Інфляційні процеси, за його словами, не відбулись за одну ніч і виправити їх також не можливо протягом ночі:

«Національний банк повинен проводити антиінфляційну політику – він повинен бути дуже обережним щодо регуляції обмінного курсу. Банк також може випустити облігації для внутрішнього споживача, щоб менше позичати за кордоном, збільшити приватизацію, як ми знаємо зараз приватизація заблокована, проводити структурні реформи, збільшувати виробництво сільськогосподарської продукції, не лише контролювати ціни та експорт, що є контрпродуктивно».

І хоча інвестори визнають потенціал України, вони обережно зважають на усі ризики, які їх чекають на шляху розбудови бізнесу в Україні. Світовий банк ставить Україну на 109 місце щодо умов відкриття бізнесу, на 174 місце щодо отримання ліцензій та 177 щодо сплати податків. Проблеми з правовим забезпеченням бізнесу та корупція –відомі фактори, які відлякують іноземний капітал, – ввпажає Джин Берд керуючий директор юридичної компанії «Марк і Соколов»:

«Я відчуваю, що вести бізнес в Україні складно через величезну кількість реєстраційних вимог. Реєстрація бізнесу в Сполучених Штатах наприклад займає чотири - п`ять днів у той час як в Україні це може забрати чотири - п`ять місяців. Коли ви звикнете до цього і зрозумієте систему, то можете у ній оперувати. Але необхідно покращити систему реєстрації. Вести бізнес в Україні чітко відповідно до законодавства дуже важко».

На жаль, як зауважують експерти, постійні чвари у керівництві стають причиною того, що ні парламент, ні уряд не виконують ефективно своїх функцій, що обмежує економічне зростання. І все ж завзяті інвестори не втрачають надій. Партнер юридичної компанії «Чотборн і Парк» Ярослава Зелінська-Джонсон каже:

«Слід зробити багато кроків, запровадити багато реформ. Якщо уряд буде ефективний, то свій потенціал Україна реалізує швидше. Якщо реформи ітимуть повільніше, цей процес триватиме довше. Але я не маю сумніву, що Україна буде реформована, налагодиться правова система та бізнес-клімат і Україна стане міцною європейською державою».

Інше за темою

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG