Спеціальні потреби

На слуханнях у Сенаті обговорили методи допитів


Колишній агент ФБР заявив, що тортури, яким були піддані ув’язнені на базі Ґвантанамо, що підозрювалися у тероризмі, не призвели до отримання надійних розвідданих. Агент, який допитував членів Аль-Кайди, каже, що, навпаки, результатом тортур стало збільшення рядів антиамериканських екстремістів. Його заява пролунала під час слухань в Сенаті США, присвячених методам допитів.

Фотографії ув’язнених в іракській в’язниці Абу Ґраїб, що були оприлюдненими в 2004-му році, шокували світ. Скандал спричинив до гарячих дебатів у Сполучених Штатах щодо методів допитів на базі Ґвантанамо, включно із тортуруванням водою. Колишній агент ФБР Джек Клунан, в чию відповідальність входила група Бін Ладена, засвідчив перед сенатським комітетом, що методи тортур призводили до зворотного – до лав Аль-Кайди вливалися нові рекрути:

«Я переконаний, що помсти у вигляді катастрофічної атаки на нашу батьківщину не уникнути і що нове покоління терористів-смертників, частково мотивованих фотографіями з Абу Ґраїб, саме зараз, поки ми говоримо, планує убивство американців».

Клунан, який зараз є президентом приватної охоронної компанії, заявив, що найефективнішим метод допиту є метод побудови довіри:

«Досягти згоди співпрацювати від члена Аль-Кайди дуже нелегко, але можливо. Я сам бачив членів Аль-Кайди, які спочатку засвідчували вірність Бін Ладену, а потім переходили на нашу сторону та співпрацювали з ФБР, тому що з ними поводилися гуманно».

Також на слуханнях був представлений звіт головного інспектора Міністерства юстиції, згідно з яким представники Служби безпеки Адміністрації Буша проігнорували висловлення занепокоєння агентів ФБР щодо застосування тортур під час допитів підозрюваних у тероризмі. Головний інспектор міністерства юстиції Гленн Файн зазначив:

«Вони поділилися своїми занепокоєннями із Міністерством оборони, але вони, з того що ми знаємо, відкинули ці занепокоєння і не запровадили жодних змін до своєї стратегії».

Інспектор заявив, що агенти ФБР беруть участь в допитах терористів. Однак у 2002-му році тогочасний директор бюро наказав агентам не брати участі в допитах під час яких застосовують тортури. Пентагон заборонив катування у 2003-му році. Однак, у березні цього року Президент Буш наклав вето на закон, який юридично забороняє ЦРУ застосовувати тортури, зокрема катування водою. І хоча керівництво ЦРУ заборонило своїм агентам вдаватися до тортур водою, адміністрація залишає за розвідкою право застосовувати цей метод катування у разі особистого дозволу президента.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG