Спеціальні потреби

Витрати на війну в Іраку перевищили трильйон доларів


Війна в Іраку триває вже понад п’ять років. У конфлікті загинуло тисячі американських солдатів та іракців, багато тисяч зазнали поранень. Окрім цього матеріальні витрати на ведення війни обходяться Сполученим Штатам в понад трильйон доларів.

Іракська війна сьогодні привертає увагу і через ще один нюанс – економісти і політики дедалі більше висловлюють стурбованість з приводу скільки вона коштує американським платникам податків. Економісти кажуть, що визначити точні кошти – справа не з легких.

Джозеф Стіґліц – лауреат Нобелівської премії з економіки – каже, що кошти на іракську війну вже перевищили трильйон доларів і остаточно досягнуть трьох трильйонів а то й більше:

“Це наша консервативна оцінка загальних витрат на цю війну. Це включає те, що вже витрачено, і що буде витрачено, наприклад на медичну опіку для ветеранів, що повернуться з війни. 40% з них повернуться з медичними або психологічними проблемами, і багато з них потребуватимуть лікування до кінця життя”.

Інші оцінки, наприклад від Конгресового бюджетного бюро, дещо нижчі, хоч і ті перевищують трильйон доларів. Ці цифри різко відрізняються від прогнозів, що їх висловлювала Адміністрація Буша перед початком війни у 2003-му році. Виступаючи по телебаченні тодішній міністр оборони Дональд Рамсфелд запевняв:

“Бюро менеджменту і бюджету передбачає, що кошти війни не перебільшать п’ятдесят мільярдів доларів”.

Чому початкові прогнози настільки відхилялися від дійсності? Стіґліц та інші аналітики кажуть, що головна причини полягає в тому, що Адміністрація Буша ніколи не думала, що війна в Іраку триватиме так довго:

“На мою думку, вони так собі уявляли війну. А найбільшою проблемою для них уявлялося, як позмітати трояндові пелюстки з букетів, якими будуть обсипані наші переможні солдати”.

Білий дім сьогодні не оспорює нових даних від Стіґліца, а каже лише, що важко передбачити майбутні витрати. Пітер Оршад є директором позапартійного Конгресового бюджетного бюро, яке готує бюджетні оцінки для Конгресу. Він каже, що прогнози Стіґліца високі, тому що вони включають більше, ніж самі безпосередні виплати з федерального бюджету:

“Справа у тому, що тут діє інша концепція. Вони намагаються визначити набагато ширшу концепцію коштів. І я повинен сказати, що Джо Стіґліц мій друг і співавтор нашої книги, але деякі з його даних, дуже суперечливі”.

Оршад каже, що в першу чергу Стіґліц перебільшує передбачені кошти медичної опіки, що буде надана ветеранам воєн в Іраку та Афганістані.

Стів Козяк, аналітик позапартійного Центру стратегічного і бюджетного аналізу, вказує на те, що процентні плати за воєнні борги також призвели до підвищення прогнозів витрат:

“Ми в основному платимо за цю війну нашою національною кредитною карткою, позичаючи, щоб покрити кошти операцій. Це відрізняється від військових операцій в минулому, коли ми часто підвищували податки, принаймні до якоїсь міри, і скорочували витрати на інші програми. А ті процентні виплати можуть бути значними. Протягом наступного десятиріччя, це сотні мільярдів доларів”.

Найбільшу ціну за війну вже заплатили військові сім’ї, які пожертвували життям або здоров’ям своїх синів і дочок. Однак аналітики кажуть, що відповідальність за економічний тягар іракської війни, схоже буде передано майбутнім поколінням американців.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG