Спеціальні потреби

Війна в Іраку погіршила міжнародний імідж США


Сполученим Штатам дорого обходиться винесене п’ять років тому рішення вторгнутись в Ірак для повалення режиму Саддама Гусейна. Крім цього, опитування вказують, що міжнародний імідж Сполучених Штатів впав з того часу до найнижчого рівня. Одна з причин – триваюча військова присутність США в Іраку.

Частішими стали антиамериканські протести, і то не тільки в країнах антиамериканського скерування. Вони відбуваються також в союзних Сполученим Штатам державах. Ще більш широким є обурення війною в Іраку і ставленням американців до підозрюваних в тероризмі осіб в арабському світі. Генеральний секретар Ліги арабських держав Амр Мусса зазначає:

“Дружні почуття роками панували в арабському світі щодо Америки, але нещодавній розвиток подій зірвав ці відносини і ці почуття”.

Десятки тисяч загиблих іракців, документально підтверджені знущання американців над іраськими в’язнями і закорінення в Іраку шиїтського правління поруч з керованим шиїтами ж Іраном викликає неспокій в арабських країнах. Причому негативні почуття зароджуються і поза межами арабського світу. Правозахисник з Гвінеї Мамаді Каба каже:

“Репутація Сполучених Штатів Америки підірвана війною в Іраку і не в останню чергу скандалом з в’язницею Абу-Граїб”.

Навіть в країнах, що вислали свої контингенти в Ірак, війна не популярна. Побутує думка, що щоразу як Америка втручається у щось, це підкреслює її нахили діяти як світовий поліцай.

Ендрю Когут з дослідницького центру “П’ю” у Вашингтоні підсумовує вплив війни:

“Саме війна була якщо не основною, то однією з головних причин зросту у світі після 2001-го року антиамериканських настроїв”.

Президент Буш заявляє, що прагне повернути додому американські війська якомога швидше. Однак дослідник Когут вважає, що якби можна було домогтися військового успіху в Іраку, то і незадоволення у світі ущухло б:

“Зрозуміло, що коли в Іраку був би успіх, то це могло б змінити настрої. Втім залишиться ширше питання щодо нашої сили і того, як ми граємо”.

А завдання рестраврації іміджу США у світі ляже на того, хто замінить Джорджа Буша на президентському посту в січні 2009-го року.

XS
SM
MD
LG