Спеціальні потреби

Усунення ‘РосУкрЕнерго’ в інтересах Росії та України


“Газпром” погрожує відключити Україні газ, починаючи з наступного вівторка, якщо не буде вирішено питання щодо заборгованості за російський газ. У зв’язку з новим загостренням суперечки щодо енергетичного постачання між Україною та Росією, західні експерти заявляють, що прийшов час відмовитися від послуг посередників, як “РосУкрЕнерго” і перейти на двосторонні відносини у схемах постачання газу.

Західні експерти переконані, що час тиску Росії на Україну у зв’язку з постачанням газу пройшов. Професор університету і мені Джорджа Вашингтона Тарас Кузьо підтримує позицію українського уряду щодо необхідності усунення “РосУкрЕнерго” з енергетичного ринку:

“Відсторонення “РосУкрЕнерго” означатиме, що “Газпром” буде змушений вести переговори безпосередньо з “Нафтогазом України”. Але ми також повинні розуміти, що часи коли Росія тиснула на Україну через енергоносії вже пройшли. Не лише через те, що Україну прийняли у СОТ, але й тому, що Україна тепер платить за газ набагато більше, ніж вона платила у 2004-му році за президентства Кучми.

180 доларів за сто кубометрів газу лише на 60 доларів менше, ніж платять країни Європейського Союзу. Через два три роки Україна уже платитиме так само, як Євросоюз. Тому ми повинні бути вдячні Президенту Путіну за збільшення ціни, оскільки це примусило Україну зайнятись питанням ефективного використання енергії і зменшило можливість для Росії чинити тиск на Україну”.

З ним погоджується старший аналітик Інституту міжнародної економіки Андерс Аслунд. Він додає, що це абсолютно природно, що Україна купує енергетичні ресурси у Росії, питання лише яким способом та на яких умовах:

“Купівля нафти та газу повинна відбуватись прозоро. Немає необхідності у посередниках, як “РосУкрЕнерго” – організації, яка лише збирає прибутки. Це не прийнятно. І Юля Тимошенко, як вона і обіцяла під час передвиборчої кампанії, повинна усунути “РосУкрЕнерго” з ринку”.

Що ж до суперечки з приводу того, чи на часі зараз перегляд питання схем енергетичних поставок, то Тарас Кузьо зазначає, що позиція політичних сил у розв’язанні цієї суперечки була завжди різною:

“Слід визнати, що Тимошенко єдиний політичний діяч в українському парламенті, яка послідовно виступала проти використання “РосУкрЕнерго” у торгівлі газом між Україною та Росією. Український уряд під час прем’єрства Єханурова привів “РосУкрЕнерго”, “Наша Україна” мала завжди багатовекторну політику у цій проблемі.

Партія регіонів типово діяла за подвійними стандартами, вони голосували проти газової домовленості з “РосУкрЕнерго”, але потім почали її використовувати разом з Бойком – хресним батьком “РосУкрЕнерго””.

Але експерти переконані, що зараз саме час для того, щоб вирішити питання схем постачання російського газу. Перш за все, у зв’язку зі вступом в СОТ, Україна може виставити свої умови Росії, по-друге, зараз інтереси України та Росії збігаються у бажанні позбутися посередників у схемах енергетичних поставок.

Тарас Кузьо зазначив: “Виглядає на те, що існує збіг інтересів між Україною та Росією у відстороненні “РосУкрЕнерго”. Українська позиція принципово зрозуміла – Тимошенко та її уряд виконують свою передвиборчу обіцянку – витиснути “РосУкрЕненрго” зі схеми поставок. З російської сторони також існує збіг інтересів – Медведєв – колишній голова Ради директорів “Газпрому” та майбутній президент Росії, як і Тимошенко, бажає позбутись “РосУкрЕнерго” і погодитися на двосторонні відносини з Україною, оскільки “Газпром” хоче розмістити свої акції на Нью-Йоркській фондовій біржі.

Діяльність “РосУкрЕнерго” для “Газпрому” це смертний вирок, адже зараз вони володіють 50% “РосУкрЕнерго”, це у свою чергу пояснює арешт Семена Могилевича у Москві. Отже інтереси співпали, і це ймовірно означає, що компанія “РосУкрЕнерго” таки буде відсторонена, що підтримають і Європейський Союз, і Сполучені Штати”.

XS
SM
MD
LG