Спеціальні потреби

МЗСУ закликає Росію позбутись комплексу “старшого брата”


“Побічний прояв російських внутріполітичних процесів”. Так охарактеризував останні сигнали з Москви міністр закордонних справ України Володимир Огризко. Новопризначений керівник МЗС порадив не приділяти аж надто великої уваги різким висловлюванням кремлівських лідерів на адресу України. Водночас міністр застеріг зовнішні сили від втручання в українські справи та намагань розділити український народ, протиставляючи одні реґіони іншим. Головний дипломат наголосив на необхідності рівноправних, партнерських стосунків України з Російською Федерацією і закликав відмовитись від комплексу “старшого і молодшого брата”:

“Сьогодні ми чуємо окремі реакції. Давайте залишимо це на совісті тих, хто їх робить. Але стратегічного розвитку наших відносин ніщо не може змінити”.

На зустрічі з представниками дипломатичного корпусу, акредитованими в Україні Огризко заявив:

“Нас важко вивести з рівноваги і я не раджу чекати гарячих новин з приводу українсько-російських відносин”.

Нагадаємо: 14 грудня Міністерство закордонних справ Росії висловило занепокоєння буцімто “посиленням русофобних настроїв в Україні”. За кілька днів, 18 грудня, Володимир Путін у листі до Віктора Ющенка звинуватив Україну в неконструктивній позиції у двосторонніх відносинах. Невдоволення російського лідера викликало трактування українською стороною деяких історичних подій, зокрема ролі вояків УПА. Ще пізніше російський президент в інтерв’ю американському журналові “Тайм” заявив:

“Сполучені Штати почали руйнувати Україну, штучно розділивши її на проросійські та проамериканські сили та надавши підтримку останнім”.

А у п’ятницю 21 грудня Міністерство закордонних справ Росії знову висловило претензії щодо того, як в Україні оцінюють деякі сторінки спільної історії. Очільник російського зовнішньополітичного відомства Сергій Лавров у своєму вітанні учасникам міжнародної конференції в Києві заявив таке:

“Ми не можемо залишатися байдужими, коли сьогодні у світі починаються спроби реабілітації нацистських злочинців, героїзації історичних діячів за принципом їх антиросійської політичної орієнтації”.

Окрім відповіді на звинувачення Кремля, Володимир Огризко на своїй першій, у ранзі міністра, зустрічі з дипкорпусом зробив також низку інших важливих заяв. Він, зокрема, підкреслив, що настав час визначатися з базуванням російського Чорноморського флоту на території України. Засідання підкомісії щодо Чорноморського флоту призначене на 15 січня наступного року, повідомив Огризко:

“Хочу сказати, що тут ми вже підійшли до тієї межі, коли нам треба справді приймати рішення”.

Міністр закордонних справ не оминув також теми НАТО. Як він зауважив, Україна здатна значно пришвидшити процес наближення до Альянсу. При цьому “про вступ до НАТО на сьогодні не може йтися”, – наголосив Володимир Огризко. За його словами, “це було б несерйозно, оскільки ми мусимо пройти всі етапи, що передують цій події”.

XS
SM
MD
LG