Спеціальні потреби

Поділ Єрусалима – найскладніше питання мирних переговорів


Під час близькосхідної конференції, що почалася вчора у столиці штату Меріленд – Аннаполісі лідери Ізраїлю та Палестинської Автономії домовилися відновити мирні переговори. Одне з ключових питань цих переговорів – статус Єрусалима. Палестинський Президент Махмуд Аббас заявив, що будь-які домовленості мають включати права палестинців на Східний Єрусалим. Прем’єр-міністр Ізраїлю Єгуд Олмерт сказав, що він готовий передати деякі арабські райони міста палестинцям.

Тисячі років Єрусалим був у центрі релігійного життя мусульман, християн та євреїв. Це місто зазнало чимало воєн, змінивши понад 30 володарів за останні три тисячі років. Ізраїль захопив Східний Єрусалим включно зі Старим містом, яке належало Йорданії, у результаті шестиденної війни 1967-го року. Суперечки щодо статусу міста тривають до сьогодні. Палестинець Атала Гана архієпископ грецької православної церкви Єрусалима зазначає:

“Ми – один народ, одна родина. І ми чекаємо закінчення ізраїльської окупації, повернення наших людей до Єрусалима та побудови власної держави”.

Виходець з України Марк Бар-Он – власник ювелірної крамниці у єврейській частині Єрусалима. Він не погоджується з архієпископом. Марк приїхав до Ізраїлю 35 років тому, прагнучи допомогти побудувати єврейську державу. Він вважає Єрусалим правомірною столицею своєї країни:

“Чому всі зараз говорять про поділ Єрусалиму? Чому до 1967-го року, коли це місто лежало занедбаним тисячі років, ніхто не звертав на нього уваги? Єрусалим – столиця всіх євреїв. Ми поклали весь наш час та сили, аби повернутися сюди та відбудувати це місто”.

Палестинці, які зараз живуть в Ізраїлі мають спеціальні посвідчення без яких вони не можуть навіть потрапити до країни. Якщо Єрусалим не буде частиною палестинської держави, такі люди як власник кав’ярні Муса Саем опиняться у складній ситуації. Існує пропозиція для таких людей, у майбутньому жити в Ізраїлі як палестинські громадяни. Однак, Муса та майже всі відвідувачі його кав’ярні прагнуть мати частину Єрусалиму у палестинській державі. Мусульманин, Абрахем Шабан продає газети біля Дамаських воріт в арабській частині Єрусалима вже понад півстоліття. Він також хоче бачити місто розділеним, а його Східну частину – столицею Палестини:

“По-перше, ми хочемо жити в мирі. Єрусалим – арабське місто. Це – палестинське місто. І ми не проти жити поруч з євреями”.

Думки щодо статусу міста різняться. Але всі сторони погоджуються, що це – найскладніше питання мирних переговорів.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG