Спеціальні потреби

Чи підтримають БЮТ і НУНС кандидатуру прем’єра одноголосно


Попри те, що лідери БЮТ і НУНС випромінюють переконаність в одностайному голосуванні обох фракцій за кандидатуру прем’єра, аналітики вказують на існуючі ризики. Новостворена Демократична коаліція налічує 228 голосів. Для успішного голосування необхідно 226. Якщо за Юлію Тимошенко відмовиться голосувати бодай кілька не найбільших її симпатиків на чолі з Юрієм Єхануровим, кандидатура може бути провалена, – каже науковий директор школи політичної аналітики Києво-Могилянської академії Олексій Гарань:

“Все залежить від того, наскільки згуртовано проголосує НУНС і БЮТ. Я думаю, що виходячи з передвиборних обіцянок, НУ має підтримати Тимошенко. Тому що зроблені обіцянки, і якщо Наша Україна або якісь люди цієї політичної сили не будуть дотримуватися свого слова, то чим тоді це буде відрізнятися від позиції Мороза? Тому я думаю, що в даному випадку має бути підтримка. Плюс я не виключаю того, що буде частина голосів з фракції Литвина.

Разом з тим, ми розуміємо, що за кулісами іде робота з боку опонентів, причому голоси “проти” будуть шукати не тільки серед Нашої України, а навіть серед самої фракції БЮТ. Тобто ми розуміємо, що відбувається за кулісами – опоненти шукають шляхи, щоб Тимошенко не добрала голосів”.

Інші політологи вказують на ще одну перешкоду затвердженню Тимошенко. Це вимога президента, до призначення прем’єр-міністра і уряду, спершу затвердити 12 законопроектів. “Міною уповільненої дії” називає таку вимогу голова Центру досліджень політичних цінностей Олесь Доній:

“Щоб не було так, що це спеціально закладається міна уповільненої дії для того, щоб була аргументація для певної частини депутатів, в разі неприйняття хоча б одного з 12 законопроектів – чому вони відмовляються голосувати за кандидатуру Тимошенко. Якщо коаліція буде сформована, а за Юлію Тимошенко не буде належної кількості голосів, тоді вступає в дію та норма українського законодавства. Згідно з цією нормою в перший же день діяльності Верховної Ради попередній уряд складає свої повноваження, тобто уряд Януковича, але в той же день він починає виконувати обов’язки. У такому випадку президент отримує ослаблений уряд Віктора Януковича в статусі виконувача обов’язків. А Тимошенко теж буде у підвішеному стані, бо вона буде і не в опозиції, і не при владі”.

60% проти 40%. Так оцінює шанси Тимошенко стати прем’єром керівник Центру прикладних політичних досліджень Володимир Фесенко:

“Є великі ризики, що вона не буде затверджена. В кулуарах навіть зараз говорять про варіант чи прецедент Пустовойтенка. У 1999-му році було подано кандидатуру, але її не було затверджено. Теоретично щось подібне може відбутися і тепер. Але треба враховувати той факт, що сама Тимошенко прекрасно розуміє, що її можуть “кинути” під час голосування, і тому вона підстраховується. Я думаю, що питання не вирішено остаточно. Воно вирішено публічно політично. А от далі багато залежить від того, наскільки буде протидіяти Партія регіонів, наскільки вони спробують, щоб не було витоків голосів на підтримку Тимошенко в тих фракціях, на які вони впливають (Блок Литвина, комуністи). І другий чинник дуже важливий – якою буде позиція Ющенка. Наскільки чітко він буде підтримувати саме кандидатуру Тимошенко”.

Як каже Фесенко, президенту може бути вигідна ситуація безкоаліційності і уряду Віктора Януковича, який буде слухняним і ослабленим виконувачем обов’язків. Що ж до Юлії Тимошенко, то за словами політолога, для неї буде прикро, якщо вона не стане прем’єром. Але в такому разі, вважає він, лідерка БЮТ візьме курс на президентські вибори. Хтозна, можливо, навіть на дострокові.

XS
SM
MD
LG