Спеціальні потреби

США хочуть продати зброю близькосхідним союзникам


В американській пресі з’явилися статті, з посиланням на джерела у Білому домі, про те, що Вашингтон планує продати крупні партії озброєння Ізраїлю і деяким країнам Перської затоки у зв’язку з підвищенням потенційної загрози у регіоні з боку Ірану. Це може стати найбільшим військовим контрактом Адміністрації Джорджа Буша. Більшість зброї повинно надійти до Саудівської Аравії, і у Білому домі говорять, що це має бути прозорим натяком Ірану вгамувати свої військові апетити. Тегеран засудив такі плани США і назвав це спробою посіяти страх у регіоні.

Поки американські військові переживають чергове важке літо в Іраку, політики сподіваються ще до кінця цього тижня підписати збройні контракти з союзниками США на Близькому Сході, аби протистояти наростаючій загрозі з боку Ірану. Інформація про бажання Америки продати рекордні партії зброї на Близький Схід, з’явилась якраз напередодні запланованої на вівторок зустрічі американських та іранських посадовців у Багдаді.

Високопосадовці Міністерства оборони США говорять, що Саудівська Аравія мало не щороку безрезультатно намагалася домовитися з США про купівлю великих партій зброї, але лише тепер Адміністрація Буша заявила про готовність укласти такий контракт. Причиною такого рішення називають загрозу з боку Ірану.

Фахіфець Вашингтонського інституту близькосхідної політики Патрік Клосон зазначає: “Іранці протягом останнього півроку поводяться так, ніби ніхто їх не може зупинити. Але США зі своїми союзниками на Близькому Сході демонструють Ірану, що насправді вони мають багато важелів впливу”.

Угода, яку представлять перед Конгресом, передбачає, що США продадуть зброї на 20 мільярдів доларів у наступні 10 років Саудівській Аравії, а також іншим країнам регіону: Бахрейну, Кувейту, Оману, Катару і Об’єднаним Арабським Еміратам. Критики говорять, що такі дії спровокують гонку озброєнь на Близькому Сході і порушать тристоронній баланс сили між Ізраїлем, сунітськими арабськими країнами, як Саудівська Аравія і шиїтськими, як Іран. Адміністрація Буша говорить, що саме Іран розпочав гонку озброєнь своїм намаганням побудувати ядерну бомбу.

А щоб заспокоїти хвилювання Ізраїлю зростанням військової сили його арабських сусідів, Америка пообіцяла запропонувати Ізраїлю навіть ще більший збройний контракт на 30 мільярдів доларів. Це узгоджуватиметься з американською політикою підтримувати військову перевагу Ізраїлю у регіоні. Проте, деякі конгресмени, як демократ Ентоні Вейнер, сподіваються заблокувати такі наміри Буша під час голосування в Конгресі. Вони наголошують, що Саудівська Аравія незаконно допомагає сунітським бойовикам в Іраку і не перешкоджає збройним угрупуванням перетинати кордон, аби чинити напади на американських військових.

Конгресмен-демократ Ентоні Вейнер: “Це абсурд, що Америка збирається на 20 мільярдів доларів устаткувати зброєю останнього покоління цю країну. Конгрес цього не підтримає”.

Варто додати, що плани підписати величезні збройні контракти Адміністрація Білого дому оголосила перед самим завершенням президентського терміну Джорджа Буша. Тож працювати зі зростаючою військовою силою в близькосхідних країн доведеться вже наступному Президентові США.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG