Спеціальні потреби

США допомагають утилізувати застарілу зброю  (ВІДЕО)


Багато військових конфліктів у різних куточках світу живляться завдяки нелегальному постачанню зброї. Неконтрольоване розповсюдження гвинтівок, гранатометів та набоїв загрожують міжнародній безпеці та життю людей. За останні роки Сполучені Штати надали десятки мільйонів доларів на програми знищення зайвої та застарілої зброї у різних країнах та стали світовим лідером у наданні коштів на такі потреби. Діє така програма і в Україні.

“Перекуємо мечі на орала”. Це гасло найкраще описує роботу, яку виконує підприємство у Камянці-Подільському. Воно мало закритися минулого року, але нині дає роботу п’ятдесятьом працівникам. Вони переплавляють на металобрухт автомати Калашникова та іншу стрілецьку зброю.

Україна успадкувала мільйони тонн такої зброї з часів Радянського Союзу, пояснює заступник міністра оборони Володимир Терещенко. Свого часу її не знищували, як це роблять в усьому світі. Продати цю зброю на світовому ринку – практично неможливо. Зберігати цю зброю також небезпечно. Та й дорого – потрібна сувора охорона. До того ж старі набої стають вибухонебезпечними. Тому їх залишається тільки знищити, каже Терещенко, але й це коштує не дешево:

“На превеликий жаль бюджети, які ми маємо останні роки, не дозволяють нам самим справитися із завданням утилізації. І в тому числі легкої стілецької зброї”.

Україна стала однією з 25 країн, яким допомогу на знищення залишків озброєнь надають Сполучені Штати. США та інші країни НАТО надали спеціальне обладнання та оплачують небезпечну роботу. Посол США в Україні Вільям Тейлор зазначає:

“Це озброєння можуть використовувати тільки терористи або бандити. Тому ми робимо добру справу, знищуючи ці залишки”.

Країни НАТО вже допомогли Україні знищити 15 тисяч тонн зброї і майже тисячу переносних зенітних комплексів. Голова Департаменту демілітаризації НАТО Стів Браун каже:

“Ніхто не позбавляє Україну права продавати зброю, яка користується попитом на світовому ринку. Ми знищуємо мільйони набоїв, на збереження яких ви витрачали значні суми”.

Нині в Україні утилізації вимагають 400 тисяч тонн застарілої зброї. За прогнозами Міноборони, за декілька років її буде вчетверо більше.

XS
SM
MD
LG