Спеціальні потреби

Посли США та Ірану обговорили питання безпеки в Іраку


В іракській столиці зустрілись посли США та Ірану. Це була перша зустріч дипломатів двох країн на такому рівні за 27 років. Зустріч тривала чотири години і торкалась лише питання безпеки Іраку. Під час розмов не було прийнято кардинальних рішень, однак, на думку іракських лідерів, ці переговори сигналізують початок нового підходу до проблеми стабілізації ситуації в регіоні.

Зустріч політиків найвищого рівня обох країн стала першою після дипломатичного розриву відносин у 1979-му році. Прем’єр-міністр Іраку Нурі аль Малікі відкрив переговори, висловивши впевненість у тому, що сторони досягнуть згоди у справі в Іраку.

Посол США в Іраку, Раян Крокер назвав цю зустріч діловою. Він повідомив, що обидві сторони узгодили ряд принципових питань стосовно демократії та миру в Іраку. При цьому він закликав Іран припинити озброювати, фінансувати та вишколювати повстанців.

Раян Крокер зазначив: “З точки зору Америки, йдеться про конкретні дії, а не лише принципи. Я виклав перед іранцями перелік наших найбільших зауважень стосовно їхньої поведінки в Іраку”.

Уряд США звинувачує Іран в озброєні та тренуванні груп повстанців в Іраку, які борються проти офіційної влади в країні. Іранська сторона не відповіла на звинувачення, але наголосила, що присутність армії коаліції в Іраку насправді є окупацією, а зусилля американців щодо тренування та озброєння іракських сил безпеки є неадекватним стану справ у регіоні.

Посол США заявив: “Ми звичайно відповіли на ці звинувачення, пояснивши, що війська коаліції перебувають в Іраку на запрошення іракського уряду і під наглядом ради безпеки ООН. І США витратили мільярди доларів на тренування та озброєння іракських сил безпеки, які стали набагато дієздатнішими”.

Під час проведення переговорів в Іраку не припинялися акти насилля. Вибух замінованої машини біля мечеті сунітів у центральному районі Багдада, забрав життя 22 людей. Деякі іракці висловили свій скепсис щодо зустрічі. Мовляв, ці переговори між Іраном та США ні до чого не призведуть, бо дві сторони думають лише про власні вигоди. А погіршення ситуації в Іраку вигідне як для Ірану так і для США.

На переговорах не порушувалось питання ядерної програми Ірану. Адміністрація Буша шукає способи зупинити її, закликаючи країни-члени ООН застосувати санкції проти Тегерана.

XS
SM
MD
LG