Спеціальні потреби

Донецький районний суд поновив звільнених суддів  


Сюзанна Станік і Валерій Пшеничний повертаються. Так вирішив Кіровський районний суд Донецька, що зупинив чинність президентських указів про звільнення конституційних суддів. Ухвалу прийнято за позовом депутата-регіонала Олександра Заца, який просив суд визнати дії глави держави “противними”. Так написано в заяві, хоча малось на увазі, очевидно, “протиправними”.

У Секретаріаті Президента ухвалу назвали незаконною. Як повідомив заступник керівника канцелярії Ігор Пукшин, вже подано клопотання, щоб Донецький райсуд сам скасував своє рішення. Що ж до статусу Станік і Пшеничного, то Пукшин підкреслив: “Вони звільнені”.

Що означає нинішнє пожвавлення Конституційного Суду? Яку політичну погоду віщує те, що звільнених Ющенком суддів поновлюють, провадження у справі другого указу відкривають, і вже ходять чутки, що суддею-доповідачем у цій справі буде комуністка Марія Маркуш?

Вчора представник президента в Конституційному Суді Володимир Шаповал назвав таку активність спробою зруйнувати домовленості, досягнуті між сторонами.

На думку відомого експерта, директора Київського центру політичних досліджень та конфліктології Михайла Погребинського, йдеться про тиск коаліції на президента у переговорах про дату виборів:

“Я думаю, що ця активність навколо КС це певний аргумент того, що в цих переговорах все ж таки шукають компромісу. І це спроба примусити сторону президента і опозиції до компромісу. Коаліція дає зрозуміти, що ось-ось може бути прийняте рішення Конституційного Суду. І це є певним поштовхом до того, щоб президент зробив крок назустріч і погодився призначити вибори на осінь”.

Інший експерт, що представляє Інститут зовнішньої політики при МЗС, Олександр Палій, заперечує. За його словами, Конституційний Суд, як і вся українська судова система, настільки дискредитований, що його рішення вже не здатне служити аргументом у розв'язанні цього конфлікту:

“Рішення донецьких, артемівських, феодосійських та інших судів явно політично мотивовані і свідчать про те, що судова система та державний організм в Україні потребують кардинального очищення. І лише дострокові вибори допоможуть в такому очищенні. Це як у Гамлета, коли він сказав, що все прогнило в датському королівстві. Aналогічну тезу можемо сказати і про українську державу, і про владу цієї держави – і судову, і виконавчу, і законодавчу. Тому нові вибори, можливо, і не зможуть вирішити цих проблем, але зможуть якимось чином зробити поштовх у правильному напрямкy. І жодні судові рішення, навіть Конституційного Суду, на заваді цьому вже не стануть”.

XS
SM
MD
LG