Спеціальні потреби

Звільнені судді КС подали оскарження в Генпрокуратуру


Україні коментують звільнення президентом двох суддів Конституційного Суду. Президентська сторона наполягає на тому, що глава держави діяв у межах своїх повноважень. Коаліція заявляє, що Ющенко “штовхає Україну на шлях анархії та хаосу”. А тим часом звільнені судді звернулися в Генпрокуратуру.

Звільнивши суддю Конституційного Суду Сюзанну Станік, президент діяв у межах своїх повноважень. Про це в інтерв’ю РБК “Україна” заявив радник глави держави Микола Полудьонний. Як він нагадав, Конституція надає президентові право звільняти суддів, призначених за його квотою, без голосування в парламенті. Полудьонний визнав існування правової колізії у цьому питанні – адже в Законі про Конституційний Суд сказано, що суддів звільняє Верховна Рада. Однак підкреслив, що Основний Закон дає чітку норму: суддів звільняє той, хто їх призначив.

Своєю чергою, коаліція на звільнення Станік відреагувала зверненням до народу України і всіх міжнародних організацій. Як стверджують у своїй відозві Віктор Янукович, Олександр Мороз і Петро Симоненко, “Віктор Ющенко антиконституційними діями штовхає Україну на шлях анархії та хаосу”. Лідери коаліційних партій звинуватили главу держави у намірі паралізувати роботу Конституційного Суду та в антиконституційному заколоті.

“Україні загрожує правовий безлад і громадянська війна. Наступним кроком президента може бути указ, яким він дасть розпорядження вивести на вулиці танки”, – б’ють на сполох Янукович, Симоненко і Мороз, закликаючи міжнародну спільноту негайно втрутитися в ситуацію в Україні.

А тим часом звільнені судді Конституційного Суду поскаржилися в Генпрокуратуру. Про отримані сьогодні зранку заяви цих громадян повідомив в ефірі 5-го каналу Генеральний прокурор Святослав Піскун. “Яке ми приймемо рішення – ви почуєте”, – сказав новопризначений очільник відомства.

Нагадаємо: 1 травня президент своїм Указом звільнив Сюзанну Станік з посади судді Конституційного Суду у зв’язку з порушенням присяги. 30 квітня з таким же формулюванням був звільнений заступник голови Конституційного Суду Валерій Пшеничний.

Чи є рішення Президента правовими? Аналітики розходяться в думках. Укази про звільнення суддів Конституційного Суду мають суто політичний характер, – заявив в інтерв’ю “Голосу Америки” експерт Кость Бондаренко:

“Ситуація зайшла в таку стадію, що Конституція після 2 квітня в нас практично не діє, і всі рішення, які приймають в Україні, лежать не в правовій площині, а у політичній сфері. Тобто будь-яке рішення носить політичний характер, і сторони вже практично не шукають якоїсь правової основи, щоб пояснити те чи інше рішення. Тому в даній ситуації треба просто звикнути до того, що тепер діє право сильного і домінують насамперед інтереси, поняття доцільності, а не поняття законності”.

Інший експерт, професор Києво-Могилянської академії Олексій Гарань вважає, що, звільнивши суддів, президент рамки права не переступив:

“Конституція говорить достатньо чітко, що президент має право звільнити суддю Конституційного Суду за порушення присяги. Коаліція при цьому посилається на текст закону про Конституційний Суд, тому що закон про КС говорить, що це може відбутися тільки за згодою Верховної Ради. Однак аргументація президентської сторони полягає в тому, що це якраз зміни, які були внесені в ході конституційної реформи, коли президент отримав це право самостійно звільняти суддів КС.

Власне, закон про КС потребує оновлення, про це говорять всі. І в даному випадку можна говорити про те, що очевидно, Конституція має вищу силу і ніякі додаткові акти не можуть звужувати повноваження, надані Конституцією. Тобто в даному випадку президент таке право має”.

На думку Олексія Гараня, починаючи від першого Указу про розпуск парламенту, всі нинішні крокиПпрезидента Ющенка, загалом більш схильного до переговорів і компромісів, були вимушеними і похідними від дій коаліції:

“Коаліція мусить винити себе за ці дії, на які іде зараз Президент.

А якщо говорити про танки на вулицях, то я думаю, що президент на це не піде, в разі якщо коаліція не почне сама дестабілізувати ситуацію. Тобто, якщо коаліція не буде цього застосовувати, не буде і танків”.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG