Спеціальні потреби

Меморіал В`єтнамської війни щороку відвідує 4 мільйони


У США вiдзначають 25-тi роковини вiд дня закладення наріжного каменя пiд пам`ятник ветеранам В`єтнамської війни. Його поява у Вашингтонi свого часу викликала багато суперечок, однак у теперішній час меморіал щороку приваблює мільйони ветеранiв та туристiв.

Ветерани чи не усіх конфлiктiв, в яких були задіяні американські солдати, мають у Вашингтоні свої пам`ятники. Його мають ветерани Першої світової війни 1914 – 1918 рокiв, ветерани Другої світової 1939 – 1945 рокiв, ветерани Корейського конфлiкту 1950 – 1953 років. Усi ці пам`ятники очевидно, створювалися не без суперечок, однак меморіал ветеранам В`єтнамської війни, яка тривала вiд 1959-го до 1975-го року видiляється вiд усіх інших тим, що його створення було таким же контроверсiйним як сам конфлiкт.

Вiн розділював родини, роздiлював американську націю. Вiн викликав заворушення на університетських кампусах i тому подібне. Ветеранів, якi поверталися, не вітали з вiдкритими обіймами.

Джен Скраґґс не лише ветеран В`єтнамської війни, вiн також ініціатор спорудження у Вашингтонi пам`ятника її учасникам. Вiн каже, що для нього суть цього меморiалу зводилася до одного:

"Країни мають таку рiч як колективну психiку. I цей пам`ятник, так само як вiн був покликаний загоювати рани ветеранiв, так вiн має загоювати розбрат у нашiй країнi".

Вже протягом чвертьстолiття як американські ветерани, так і просто відвідувачі з усього світу приходять, щоб віддати шану тим, хто поклав своє життя у цій війні. Наприклад Стів Раєн, який був медиком у В`єтнамi з 1968-го по 1972-й рiк, цей меморіал відвідує вперше:

"Воно справді дуже зворушливо. З одного боку сумно, однак з другого дає приємні відчуття, дає мені душевний спокій. Адже я хвилювався, де поділися мої бойові товариші – також медики, і зараз ось тут я бачу деякі знайомі мені імена".

Багато iз вiдвiдувачiв шукає імена своїх друзів чи рідних. На двох гранітніх стінах, довжиною 75 метрiв, викарбовано понад 58 тисяч імен учасників конфлiкту, якi загинули в ньому. Щороку меморіал відвідує приблизно чотири мільйони людей.

XS
SM
MD
LG