Спеціальні потреби

Гевко ознайомлює українців із грантовими програмами


Львів став першим містом, яке відвідав віце-президент корпорації “Виклик тисячоліття” Джон Гевко у своїй тижневій поїздці містами України. В Одесі, Сімферополі, Дніпропетровську та Харкові він так само зустрічатиметься з представниками місцевої влади та громадськими організаціями.

Україна – найбільша з 25 країн, які можуть претендувати на значну фінансову допомогу від уряду США за програмою корпорації “Виклик тисячоліття”. Загальний бюджет допомоги країнам Африки, Латинської Америки та Євразії становив 6 мільярдів доларів, на сьогодні не розполіленими залишилися 3 мільйони.

Проте, аби отримати від США фінансування, бути бідними і демократичними замало. Наприклад, невелика африканська країна Гана змогла подати пропозицію, бюджет якої – 500 млн доларів. І Сполучені Штати її профінансують. А Україна з 11 етапів до моменту подання пропозиції не перейшла навіть на другий етап.

Більше місяця тому віце-президент корпорації “Виклик тисячоліття” зустрічався з Президентом Віктором Ющенком, Прем’єр-міністром Віктором Януковичем та головою ВР Олександром Морозом. Представники різних гілок влади разом мають призначити політичного керівника, обрати технічну групу, єдину контактну особу з технічних питань та провести консультації з громадою: у якій саме сфері Україна потребує допомоги. Проте досі невідомо, хто буде політичним керівником програми в Україні, не кажучи вже про технічну групу фахівців.

Це зволікання вже викликало занепокоєння однієї із громадських організацій, яка брала участь у зустрічі з Джоном Гевком у Львові.

Координатор громадянської мережі “Опора” Тарас Гаталяк каже: “Дуже сильно дивує, коли фонди хочуть надавати кошти, а наш уряд і президент чомусь, на жаль, не спромоглись на протязі трьох тижнів прийняти єдиного рішення. Ще й досі не обрано відповідальної людини за технічну частину роботи і за прийняття політичних рішень щодо цих пропозицій”.

Громадянська мережа “Опора” має намір звернутися до українського президента та уряду із відповідним запитом, а також брати участь в обговоренні потреб країни і можливих пропозицій, аби отримати фінансову підтримку від США. Як це бачать в самій корпорації “Виклик тисячоліття”, пояснює її віце-президент Джон Гевко:

“Ми просимо, аби була проведена широка консультація з українським народом, з громадськими організаціями, з приватним сектором у цілій Україні, і щоби люди висловили свої думки і свої ідеї щодо цієї пропозиції. Ми хочемо, щоб пропозиція, яку ми отримаємо, віддзеркалювала пріоритети українського народу”.

У грудні минулого року Україна вже отримала від корпорації “Виклик тисячоліття” 45 мільйонів доларів за іншою, так званою “пороговою” програмою. Ці ресурси використовують для програм подолання корупції у державному секторі країни, а наглядає за її виконанням Регіональна місія агенства США з міжнародного розвитку (USAID). Якщо Україні вдасться подати вдалу пропозицію та отримати ґрант від корпорації “Виклик тисячоліття”, то наглядати за його використанням готові громадські організації. Тарас Гаталяк зазначив:

“Поки що ми прийняли на всеукраїнському рівні рішення зі сторони громадянської мережі “Опора” і нам насправді буде досить цікаво брати участь у цих процесах моніторингу вже, на початкових моментах. У нас є свої осередки в областях, і коли вже буде відбуватися цей проект, ми можемо також спокійно моніторити, що відбувається на місцях безпосередньо – виконують цей проект, чи не виконують”.

Кожного року державна корпорація “Виклик тисячоліття” переглядає перелік країн, які можуть претендувати на допомогу. Вона робить це за 16 критеріями у трьох основних категоріях, а саме: чи справедливе в країні урядування, чи інвестує держава внутрішні проекти і чи поважає економічні свободи. Тобто, від того, чи шануватимуть в Україні ці цінності, безпосередньо залежить, чи матимуть українці наступного року додатковий шанс подолати бідність, або ж їхнє місце у черзі займе претендент із південноамериканського, чи африканського континенту.

Відео - найголовніше

Чотири уроки війни. Думки західних аналітиків. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:20 0:00
XS
SM
MD
LG