Спеціальні потреби

Світ побачить найбільшу виставку золота


У січні 1948 році Джеймс Маршал, копаючи рів біля Сатерс Мил у Каліфорнії, запримітив сяючий предмет. Ця його знахідка викликала найбільшу в історії золоту лихоманку.

Сьогодні найбільше монетного золота в світі міститься у Федеральному Резервному управлінні (себто центральному банку США) у Нью-Йорку. Отож, зрозуміло, чому найбільша виставка, присвячена благородному металу відбувається саме в Нью-Йорку, в Американскому музеї природознавсва.

Золото – синонім багатства, краси та високого соціального статусу. Воно викликає жадобу та муки, призводить до війни та смерті. Його добувають із землі, розплавлюють і карбують у різні форми. Пірати заради нього грабували. Спортсмени бьють рекорди, музиканти пишуть пісні заради золотих нагород.

Золото можна побачити усюди, але одночасно воно настількі рідкісне, що як говорить співкуратор Американського музею природознавства Джеймс Вебстер, все золото світу можна було б помістити в одному місті:

“Якщо скласти усе золото світу до купи, то війшов би куб довжиною сторін 20 метрів. Така кількість золота влізла б у 60 вантажних машин, а це аж ніяк не багато”.

Виставка золота, цими днями провідна в Американському музеї природознавства. Вона показує історичний зв'язок людства з цим благородним металом. Експонати виставки демонструють столітню історію пошуків людством цього металу. Тут і Чобіт Кортеса, як називають найбільший самоцвіт золота знайдений у Західній Півкулі, і рідкісні золоті дублони із затонулих іспанських галер. На виставці педставлені різноманітні експонати. Від стародавньої Туреччини до сучасного Голлівуду. Однак, це не лише подорож в історію. Тут можна дізнатися багато корисної інформації – наприклад ознайомится із процесом видобутку і обробки золота.

На виставці зібрано понад тонну золота. Хоча 78% видобутого золота йде на ювелірні вироби, тут показані усі якості цього металу і сфери його застосування.

Золотознавець Джордж Стенлі Милинґ каже: “Серед експонатів на цій виставці шолом астронавта Ніла Армстронґа, який побував на місяці. Козирок шолома має чудовий золотий колір, але це не зроблено заради краси. Це має функціональне значення. Золото найкраще захищає від спеки та радіації. Того часу золото було найкращим матеріалом для подорожей в космос. Окрім того, золото не вступає в реакцію з будь-яким іншим матеріалом у природі, себто воно біоінертне і його можна застосовувати у безлічі медичних та наукових процесів. Саме ці унікальні риси роблять золото таким особливим”.

Відвідувачі виставки також мають можливість стати її учасниками. Так, наприклад, за допомогою вагів людина може визначити свою вартість за останніми ринковими цінами. Виставка відкрилася у листопаді минулого року, саме у час коли ціна цього металу зросла до рекордно високого рівня.

Останніх кілька років золото знову увійшло в моду як інвестиція. Зросла його популярність і в ювелірних виробах. Так що ця виставка дуже вчасна.

Виставка «Золото» в Американскому музеї природознавства в Нью-Йорку, закінчиться літом цього року. Згодом її побачать в іншим містах Америки та світу.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG