Спеціальні потреби

Коаліція різко відгукнулася про ситуацію в Іраку


Збільшення кровопролиття в Іраку в поточному місяці викликало різкі відгуки про ситуацію у цій країні з боку провідних членів коаліції. Екперти називають кілька причин такого різкого зростання насильства.

Деякі з них навіть вважають, що таким чином бойовики намагаються вплинути на електоральні настрої американців напередодні проміжних виборів, що мають відбутися сьомого листопада. Шиїтська міліція, очолювана антиамериканським духовним лідером Муктадою аль-Садром, боролася цього тижня за контроль над містом Амара у південному Іраку. Зокрема самогубці за допомогою вибухівки вбили принаймні 24 особи у місті Кіркук у північному курдському регіоні Іраку, озброєні повстанці влаштували парад у західному місті Рамаді, а на сході - у Багдаді напади повстанців збільшилися на 22 відсотки протягом священного мусульманського місяця Рамадан. Речник коаліції генерал-майор Вільям Колдвел пов'язує насильство з контратаками у деяких районах міста, де військові США нещодавно збільшили свою присутність, зокрема він говорить так: ''Зрозуміло, що умови, за яких ми почали, є досить відмінними сьогодні. Відтак, вони вимагають деяких змін планів''. За його словами, збільшення випадків насильства - сумний розвиток подій.

Кровопролиття в Іраку веде до зменшення підтримки війни серед американців. Професор близькосхідної історії Мічиганського університету Хуан Коул каже, що ситуація повинна змінитись: ''Що б там США не робили - це не працює. Треба спробувати щось нове'', - додає він. А міністр оборони Дональд Рамсфельд заявляє, що тактика може змінюватись і змінюється. Однак, загальна американська стратегія передачі відповідальності іракським силам залишається незмінною. Він зазначає, тим не менш, що часом в ході такої передачі американці переоцінюють можливості іракських сил. ''Тоді нам треба повертатись і допомагати їм. І це може бути не через помилкові рішення. Адже ворог каже: "ну добре. Вони передали контроль іракським силам. Треба зосередитись на цьому, збільшити тиск на них і подивитись, чи ми не зможемо повернути собі цей контроль." А відтак, світова преса помітить, що ми це забрали. Вони розумні, наші вороги. Вони мають голову на плечах і використовують її'', - додає Рамсфельд.

Британський генерал Ричард Денет нещодавно заявив, що іракські сили перебрали контроль над двома південними провінціями. Робота іде над передачею третьої - провінції Майсан. Цього тижня, однак, сили шиїтів вступили у бій за контроль над столицею цієї провінції, містом Амара. Також минулого тижня генерал Денет сказав, що британські війська мають невдовзі залишити Ірак. Цю заяву швидко спростував прем'єр-міністр Тоні Блер.

Деякі веб-сайти повстанців вказують на те, що подіями в Іраку можна маніпулювати з метою впливу на громадську думку та результати проміжних виборів у США 7 листопада цього року. Зокрема речник Білого Дому Тоні Сноу говорить так: ''Можливо, хоча ми і не маємо чітких шляхів до розуміння терористів, можливо, що вони тепер намагаються скористатись насильством як способом впливу на вибори''. Наразі Президент Буш закликає американців підтримати війну, а тих, хто виступає проти неї, звинувачує у спробі все кинути і втекти, залишивши Ірак самотужки розв'язувати свої проблеми.

XS
SM
MD
LG