Спеціальні потреби

Ветерани УПА далі домагаються визнання


Ветерани УПА закликають українську владу визнати їх воюючою стороною за незалежність України у Другій світовій війні. Напередодні 64-ї річниці створення Української повстанської армії скликали прес-конференцію під назвою “Запитай у героїв УПА правду про ОУН-УПА”.

Ветерани УПА, яким сьогодні за вісімдесят, чекають справедливості. Вони сподіваються, що наступного року, до 65-ліття створення Української повстанської армії, її визнають воюючою стороною в Другій світовій війні. Голова Всеукраїнського братства ОУН-УПА іванофранківець Михайло Зеленчук воював і був поранений, 11 років провів у підпіллі в Карпатах і 16 – у мордовських таборах:

«Прикро мені, що Україна Українську повстанську армію за 15 років не зуміла визнати, яка одинока – підкреслюю, одинока – у Другій світовій війні боролася за нашу незалежність».

Львів`янка Дарія Гусяк, у якої з приходом на Західну Україну радянської влади заарештували й закатували батька, була зв`язковою головнокомандувача УПА Романа Шухевича. Пережила арешт КДБ, допити з катуваннями і 20 років у Володимирській тюрмі:

«І я вважаю, що ця боротьба 40-х років явище надзвичайно унікальне. Українська нація, український народ піднявся зі зброєю проти двох потуг світу. Вона ще унікальна і тим, що не маючи жодної підтримки зовні, протривала 10 років, ціле десятиліття».

Тернопільчанин Фотій Володимирський був двічі поранений – в бою з німецькими, а відтак із радянськими військами. Отримав 10 років таборів і відбув строк на вугільних шахтах Комі:

«Ми хочемо, щоб нас визнали як учасники Другої світової війни за Українську державу. Крапка!».

Законопроекти про визнання Української повстанської армії воюючою стороною не раз подавалися до Верховної Ради, однак, передусім через позицію комуністів, не були проголосовані. Останній проект, підготовлений Левком Лук`яненком, так само не включений до порядку денного – проти проголосувала Партія регіонів. “УПА фактично вже визнана українським народом,” -- підкреслив на прес-конференції заступник голови Конгресу українських націоналістів, народний депутат Євген Гірник. За його словами, якщо визнання УПА воюючою стороною наразі неможливо провести законодавчо, то це повинен зробити президент своїм указом.

Що ж до визнання через примирення, то до цієї ідеї упівці ставляться скептично. Як вони кажуть, ті, хто мав примиритися, вже давно примирилися. Вояки УПА успішно співпрацюють та проводять спільні акції з ветеранами Радянської Армії з організації Юхновського. Однак з ветеранами іншого об`єднання, Герасимова – кажуть вони – примирення неможливе. І знову Михайло Зеленчук і Фотій Володимирський:

«Ну хіба це морально – заставляти нас подавати руку своїм катам. Як ви думаєте. І кат не хоче нашої руки. Кат не визнає України, за яку ми боролися!».

«І хай встане Сташинський і Бандера і подасть йому руку. Хай встане Коновалець і подасть Одухватову руку, ми миримся. Хай встане Шухевич, якого вбили, і подасть тим чекістам, що його розстріляли, спалили і в Збручі затопили навіть прах. І подавати їм руку?».

14 жовтня низка громадських організацій проведуть у Києві урочистості з нагоди 64-ї річниці створення Української повстанської армії. Як кажуть ветерани УПА, вони не виключають можливості провокацій з боку певних політичних сил, однак сподіваються на здатність київської влади забезпечити порядок.

XS
SM
MD
LG