Спеціальні потреби

Ізраїль пообіцяв зняти повітряну та морську блокаду Лівану


У заяві ізраїльського уряду говориться, що міжнародні сили переберуть контроль над ліванськими морськими та авіа портами до кінця дня у четвер. Як повідомили ізраїльтяни, рішення було прийняте після того, як США та ООН запевнили Ізраїль, що миротворці готові виконувати свої обов'язки у Лівані.

Робота над розгорненням повного складу миротворців ще триває. Генеральний секретар Організації Об'єднаних Націй Кофі Аннан привітав рішення Туреччини приєднатися до сил ООН у південному Лівані. Депутати правлячої більшості турецького парламенту схвалили рішення відправити своїх військових до Лівану, незважаючи на заперечення опозиційних сил та багатотисячні вуличні протести. Турецькі офіційні особи заявляють, що надішлють приблизно тисячу військових для здійснення морського патрулювання біля берегів Лівану, а також для тренування ліванської армії.

Генеральний секретар ООН зустрівся у середу в Анкарі з міністром закордонних справ та прем’єр-міністром Туреччини. Кофі Аннан схвально відгукнувся про рішення Туреччини. Він назвав її роль у регіоні вирішальною для здіснення резолюції ООН, яка зупинила 34-денну війну Ізраїлю з Гезболою у Лівані. Однак, він зазначив, що для роззброєння Гезболи необхідний національний консенсус у Лівані, а не міжнародна військова сила. ‘‘Мандат зрозумілий, військові там не для того, щоб роззброювати Гезболу. Вони там для того, щоб відігравати роль, яку я окреслив – працювати з урядом Лівану та ліванською армією з метою поширення контролю над усією територією’’, - додав Аннан. Він також повторив своє бажання, щоб Ізраїль зняв двомісячну повітряну й морську блокаду Лівану. Однак, речник ізраїльського уряду каже, що блокада залишиться, допоки існуватиме загроза, що торговці зброєю переозброять Гезболу.

Ізраїльська армія досі утримує деякі прикордонні позиції, захоплені минулого місяця, однак, поступово передає їх тимчасовим силам ООН у Лівані. Генеральний секретар об’єднаних Націй зазначив, що повне виведення ізраїльських військ є вирішальним для розгортання 15-тисячного контингенту миротворчих сил ООН у регіоні. ‘‘Я погодив з ними, що коли ми матимемо 5 тисяч військових, які разом з ліванською армією візьмуть під контроль південний Ліван, це буде достатня сила, і це буде час для Ізраїлю повністю вивести війська, й виведення вже здійснюється’’, - сказав Генсек.

Кофі Аннан також заявив, що призначений ним посередник для непрямих переговорів між Ізраїлем та Гезболою щодо звільнення двох захоплених ізраїльських солдатів прибуде до регіону до кінця тижня. Угруповання Гезбола заявило, що солдатів буде звільнено лише в обмін на ліванських в’язнів, яких утримують в Ізраїлі.

XS
SM
MD
LG