Спеціальні потреби

Польщу відтепер охоронятимуть американські Ф-16


Американський літак-винищувач Ф-16 є одним з найпопулярніших у світі. Понад чотири тисячі 300 одиниць цієї бойової машини знаходяться на озброєні у 24 країнах світу, включно з членами НАТО.

Цього року сусід України - Польща, отримає від американської корпорації ''Логхід Мартін'' 48 літаків Ф-16, які замінять радянські МІГИ. Зроблені на замовлення Польщі літаки є найсучаснішими в своєму класі. Загалом винищувачі - чи не найскладніші у керуванні, тому країни, які мають на озброєнні американські літаки, надсилають своїх пілотів до Сполучених Штатів для навчання. Нещодавно група польських пілотів закінчила учбовий курс у спеціальному центрі. Пілоти призначені керувати Ф-16 прибувають на навчання до цього спеціального центру у пустелі неподалік містечка Тусан, що у штаті Арізона.

Програму підготовки пілотів з країн союзниць веде 162-ий бойовий загін Повітряної Національної Гвардії США. Головна умова для студентів - знання англійської мови. Це, за словами військових, критично важливо. Тренувальна програма передбачає вивчення американського підходу до керування літаком, вартість якого – 30 мільйонів доларів. Перед тим, як почати польоти, пілоти проводять багато часу в класній кімнаті. Американська відмінність польотів полягає у більш самостійному мисленні під час виконання завдання. Польський пілот Росціцлав Степанюк намагається навчитися саме цьому. ''Більшості з нас потрібно пристосуватися до місцевих правил. Способи виконання різних речей, до яких ми звикли у наших повітряних силах, тут зовсім інші. Для наших пілотів це величезний перехід літати по-перше у повітрі, де набагато більше літаків, а по-друге - літати набагато більше. І нарешті потрібно відповідати дуже високим стандартам'', - говорить він.

Процес повного переходу Степанюка та кількох інших польських пілотів з радянських МІГ на американські Ф-16 - нелегкий і довготривалий. ''Існує величезна різниця між тим, що вони робили раніше і тим, що вони вивчають зараз. Це набагато складніше ніж може здаватися зі сторони. Ф-16 набагато складніша машина ніж МІГ. Це технологія 21-го сторіччя. Тоді як МІГ - технологія 50-их років. Вони, звичайно, удосконалювались, але це дуже, дуже старий літак'', - говорить інструктор.

Вперше Ф-16 представили світові у 1975 році. У наші дні запчастини для цих літаків виробляються у різних країнах світу. Зборку контролює НАТО. Як тільки підписується контракт на закупівлю з армією США, починається процес підготовки пілотів та персоналу обслуговування. Ці машини здатні розвивати швидкість 2400 кілометрів на годину, тож процес навчання пілотів триває кілька років. Росціслав Степанюк тренувався майже два роки, аби разом з кількома товаришами отримати диплом пілота Ф-16. Але його навчання ще не закінчене. Він залишається в Арізоні, аби стати інструктором у польській армії. ''Це чудовий літак. Його добре відчуваєш але все одно дуже важко ним керувати, оскільки чим більше у тебе досвіду, тим більше від тебе очікують. Потрібно знати якомога більше про літак, на якому ти літаєш, а для цього необхідно набути величезного досвіду'', - додає він.

Окрім поляків на базі в Арізоні зараз тренуються пілоти з Сінгапуру, Швеції, Об'єднаних Арабських Еміратів. Наступними опановувати таємниці керування Ф-16 будуть пакистанські льотчики.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG