Спеціальні потреби

З корупцiєю борються також у США


Навіть попри стабільні уряди, корупція існує і в західних країнах. Американські компанії Енрон і Ворлдком, мабуть, найчастіше приходять на думку, коли мова заходить про корпоративні зловживання.

Але корупція у світі бізнесу є частим явищем, кажуть оглядачі, і не настільки сенсаційним, як це прийнято вважати. У 2000-му році компанія Енрон звітувала про 100-мільярдні прибутки. То ж коли рік пізніше Енрон оголосив про банкрутство, усі були шоковані. Працівники компанії залишились без роботи і пенсійного фонду, а деякі інвестори втратили усі свої заощадження. Згодом керівництво Енрону визнали винним у шахрайстві і намаганнях приховати борги на сотні мільйонів доларів.

Наступним був Ворлдком. Телекомунікаційна компанія вважалась однією з найвпливовіших у світі. Однак у 2002 Комісія з цінних паперів і біржових операцій виявила, що представники компанії перебільшили вартість активів на 11 мільярдів доларів.

Після цього у центрі скандалів опинилися керівники промислового гіганта ''Тайко Інтернешенл'' та телевізійна зірка кухонних рецептів Марта Стюарт. Вендел Ролс, який очолює Центр громадської чесності каже, що корпоративна корупція не є нічим новим. «Це відбувається останні 150 років. Рокефелери, Моргани, Вандербільти - вони це все робили у кінці ХІХ, на початку ХХ століть. Вони з цього отримали величні прибутки. Саме тому їх називали баронами-розбійниками», - додає він.

Кімберлі Еліот є авторкою книжки про корупцію в глобальній економіці. Вона каже, що корпоративні зловживання виходять далеко поза кордонами США. «Деякі європейські країни дозволяли своїм корпораціям списувати з податків гроші, видані на хабарі. Це, до речі, вважалося нормальним веденням бізнесу. Але цього більше не дозволяють», - говорить вона.

Між тим професор Мерилендського університету Пітер Морісі каже, що в Америці є закони, які роблять керівників корпорації та аудиторів підзвітними. Він не погоджується, що існуючі правила необхідно робити жорсткішими і говорить так: «Нам не треба дуже пильно стежити за бухгалтерами і приставляти до них федеральних аудиторів, які наглядатимуть за кожним їхнім кроком».

Однак Вендел Ролс переконаний, що жорсткіші закони вкрай необхідні, і найкращим методом боротьби з корупцією є її викривання. «Ми повинні засвітити світло у темні кути і показати тих, які намагаються шахрувати і обійти закони, а також зробити уряд підзвітним на усіх рівнях. Усі, хто отримує прибутки за рахунок американців чи будь-де у світі повинні бути підзвітними у тому, як вони заробили свої гроші».

Оглядачі кажуть, що випадок з Енроном показав, що чимало успішних компаній не є такими надійними, як здається на перший погляд. Тому важливо карати відповідальних за зловживання, аби відновити довіру інвесторів до корпоративного бізнесу.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG