Спеціальні потреби

Дещо про далеку від України українську церквуУкраїнські громади Америки завжди розбудовуються навколо своїх церков. Як би далеко доля не закидала українців, вони завжди намагаються побудувати церкву, яка стає не лише духовним пристановищем, а і об’єднує громаду. Одна з найвіддаленіших від України українських церков сьогоднi існує на західному узбережжі США у мальовничому місті Сан-Франциско.

Розташована на сьомій вулиці міста церква святого Михаїла була збудована 1909 року як грецька православна церква Святої Трійці. Вона була зведена на місці своєї попередниці, що не витримала землетрусу 1906 року. Втiм з часом грецька громада розрослась і побудувала більшу церкву. I так, у 1964 роцi свято-троїцький храм викупила українська православна громада Сан-Франциско. Розповiдає настоятель парафiї отець Олексій Лiмонченко:

«Церква, певно, була запущена, бо вони збудували собі нову церкву, а ми потім відновили усе i пізніше вже був відмальований купол паном Макаренком Борисом. Іконостас – усi iкони греки забрали зi собою в нову церкву, але пізніше ми пiднесли питання, як ці iкони знову дістати. I ми звернулися до грецької православної церкви i вони сказали, що так, вони можуть нам вiдпродати ці iкони. I ми нарештi домовилися за цiну i дістали тi iкони, якi тепер є. Навiть, наприклад, можете подивитися, що друга ікона з правого боку після Ісуса Христа має бути ікона того святого, [пiд покров якого вiддана] церква. У нас святий Михаїл i мала бути ікона святого Михаїла, але, як бачите, там ікона є Святої Тройцi. Отже Свята Тройця так лишилася, як у греків було».

Як розповідає отець Олексій Лiмонченко, гроші на придбання приміщення зібрала невелика православна громада міста. Завдяки її підтримці церква продовжує існувати і зараз.

«Гроші переважно з того, що збирали членські внески від парафіян, то що збирали в церкві пiд час Служби Божої. I це майже все. Більше доходiв парафiя майже не мала».

Отець Лiмонченко власноруч зробив чимало для відновлення приміщення церкви. Українці додали чимало свого але основні прикраси та оздоблення збереглись від попередніх господарів.

«Як за грецької парафiї тут було, так все є. Тi всi вікна розмальованi як було за греків. Навiть коли ви ближче подивитеся, грецькою мовою надписи там є».

Від попередніх власників збереглось i доволi нетрадицiйне для православних церков зображення ока, яке можна побачити на iконостасi. Як каже отець Олексій, це око Боже, яке за нами слідкує.

Якщо перша грецька церква не пережила землетрус 1906 року, то нове приміщення міцно тримається вже 97 років. Згадуючи один з відносно нещодавніх землетрусiв, отець Олексій зазначив, що тодi як стихiйне лихо завдало шкоди іншим частинам міста, церква здудована настiльки солiдно, що вона збиткiв фактично не зазнала.

Як розповiдає довголiтнiй настоятель церкви святого Михаїла, спочатку греки збудували лише церковне приміщення, однак з часом, провели реконструкцію і добудували під низом банкетний зал:

«Церква була побудована на рівні з вулицею, а пізніше вони церкву пiдняли і побудували цю залу під нею».

Зал українці використовують як місце зборів та свят. Українська православна громада Сан-Франциско була і залишається невеликою. За словами отця Лiмонченка, членами церкви, які роблять постійні грошові внески на її утримання, є до сімдесяти парафіян. Українців, каже вiн, скільки б їх не було і де б вони не жили, завжди тягне до своєї церкви:

«Народ, коли він іммігрує до інших держав, вiн хоче мати спільність iз своїм народом, звідки вiн походить. Це не лише українці. Тут в Америці, ви бачите, є грецька православна Церква, українська, російська, болгарська, румунська i подібні. Українська імміграція сильно почалася ще у кiнцi 19-го століття i коли вони приходили, вони організовували перше що: свою церкву».

Довкола церкви українці були вимушені збудувати паркан, аби захистити себе від бомжів, невід’ємного атрибуту великого американського міста. Однак, незважаючи на труднощі утримання церкви у великому і найдорожчому місті Америки, українська православна церква Сан-Франциско ось уже понад 40 років задовольняє духовні потреби українців за майже десять тисяч кілометрів від батьківщини.

Слiд зазначити, що церква святого Михаїла у Сан-Франциско – одна iз понад ста парафiй Української Православної Церкви у США, яка підпорядкована Вселенському патрiарху Варфоломію.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG