Спеціальні потреби

Феміністки США святкують 40 років свого існування


Національна організація жінок цього тижня святкує сорокаріччя свого існування. Ця, найбільша у США феміністська правозахисна організація виступає за повну рівноправність і партнерство жінок та чоловіків, як також відстоює права жінок на всіх рівнях.

Засновниця феміністського руху у США Беті Фрідан не могла зрозуміти, чому попри існування закону про громадянські права, який забороняє дискримінацію на підставі статі, раси, релігії чи національного походження, жінки зіштовхуються з нерівноправністю у щоденному житті. У 1966 році вона заснувала Національну організацію жінок, аби, як визначила Фрідан, «залучити їх до участі в американському суспільстві у дійсно рівноцінних партнерських стосунках з чоловіками».

«Організація реально змінила ландшафт країни для жінок», - вважає нинішній президент організації Кім Ґенді. Їй було 19, коли вона приєдналася до феміністичного руху. Але навіть понад 30 років потому Кім пам'ятає, як вони боролися за права жінок на місцевому, штатному і національному рівнях. «Перше, що ми зробили - домоглися президентського розпорядження відкрити жінкам доступ до працевлаштування у федеральному уряді, що надало сотням мільйонам жінок нагоду працювати там, де вони не міряли. Негайно після цього ми відкрили перші в країні центри жертв зґвалтувань і домашнього насильства. Ми перші дали ім'я злочину статевого переслідування, і сприяли прийняттю закону проти цього», - каже вона.

Нині Національна організація жінок нараховує 500 тисяч активістів. Її 550 осередків діють у кожному штаті і багатьох коледжах. Організація створює умови для жінок навчатися і працювати. Вона успішно відстоює права жінок у судах, на робочих місцях і спортивних майданчиках. Однак опоненти феміністського руху кажуть, що організація загубила зв'язок з реальним життя в Америці. На початку вісімдесятих рух втратив підтримку консервативних політиків через те, що підтримав поправку про рівні права яка, однак, не пройшла у Конгресі.

Венді Райт очолює організацію «Занепокоєні жінки Америки». «Наша організація стала альтернативним голосом Національній організації жінок. Навколо нас об'єдналося більше людей», - каже вона.

На поточний момент питання абортів знову опинилося в центрі політичних суперечок. Райт каже, що на відміну від Національної організації жінок, її група виступає проти, як вона каже, «абортів на замовлення». «Національна організація жінок виступає проти будь-яких обмежень на аборти як наприклад повідомлення батьків перед тим, як неповнолітня зробить аборт. Такий крайній підхід є шкідливим для жінок», - говорить Райт.

Однак президент Національної організації жінок Кім Ґенді побоюється, що напади на право жінки зробити аборт призведе до скасування рішення Верховного суду від 1973 року, що гарантує жінкам таке право. «Нам загрожує не лише небезпека втратити постанову суду, але йде ціла кампанія проти права жінок використовувати протизаплідні засоби, навіть приймати таблетки. Цього ми не може втрачати», - переконана вона.

У той час, як організація має багато послідовниць, деякі феміністки переконані, що рух повинен підтримати боротьбу за права жінок у глобальних масштабах, і зокрема у країнах на шляху розвитку.

XS
SM
MD
LG