Спеціальні потреби

Самміт Великої Вісімки у Росії


Росія у суботу прийматиме гостей на самміті Великої Вісімки у Санкт-Петербурзі. Очікується і приїзд Президента Буша.

Напередодні зустрічі Росія та Сполучені Штати досягли угоди у деяких фінансових питаннях, що блокували вступ Росії до Світової Організації Торговлі. За офіційними даними, домовленість була досягнута після того, як Вашингтон зменшив вимоги щодо відкриття іноземними банками своїх представництв у Росії. Москва виступила проти присутності іноземних банків, аргументуючи це тим, що банківська система Росії не є достатньо сильною, щоб протистояти такій потужній конкуренції з-закордону. Наразі ще залишається чимало не вирішених питань, таких як захист прав інтелектуальної власності і сільськогосподарських субсидій. Між тим експерти відзначають, що це добрий початок для саміту Великої Вісімки.

Ще донедавна увага цих щорічних зустрічей зосереджувалася на економічних питаннях. Тепер же у центрі уваги - як це було на торішній нараді у Шотландії - попри боротьбу з бідністю в Африці, вирішуються глобальні проблеми - безпека, тероризм, СНІД і збройні конфлікти. Андерс Аслунд з Інституту Міжнародної економіки у Вашингтоні вважає, що головним питанням саміту Великої Вісімки у Росії буде ядерна програма Ірану. «Безумовно Іран є найважливішою темою. Чого не буде на порядку денному традиційної зустрічі Великої вісімки, так це питань макроекономічного дисбалансу, обмін валюти і торгівлі», - говорить Аслунд.

Господар зустрічі, президент Володимир Путін, не приховує, що головною темою саміту він хоче бачити енергетичну безпеку. Але після того, як Росія на початку цього року припинила на короткий час поставки газу до Європи через суперечку навколо газових цін з Україною, західні країни засумнівалися у репутації Москви як надійного енерго-постачальника. Тому експерти згідні в тому, що саміт є доброю нагодою для президента Путіна показати Росію як відповідальну країну і економічно зростаючу супер-державу. Клиф Ґеді з Брукінгського інституту вважає, що саміт може здивувати багатьох скептиків. Чим? А тим, що учасники зустрічі можуть завершити переговори зі СОТ щодо поглиблення торгівлі. Президент Путін та інші лідери, - каже експерт, - будуть задоволені, якщо це станеться. «Я гадаю, що Путін не мав би найменших труднощів підписати заключний документ із закликами до успіху раунду переговорів у Досі і подальшого їх резонансу в СОТ», - додає він.

Міністри торгівлі країн світу роками, без помітного успіху, працюють над зрушенням застійного раунду переговорів у Даосі, який вже триває 4 роки. Утім, торговельні експерти передбачають можливість прориву на саміті у Санкт-Петербурзі, на якому будуть присутні також керівники Індії, Бразилії, Китаю, Південної Кореї і Мексики. Представники великого американського бізнесу надіються, що лідери Великої Вісімки можуть врятувати ці перемовини. Зокрема виконавчий директор корпорації ''Проктер енд Ґембл'' Скот Міллер каже так: «На мою думку, заява учасників саміту може дійсно допомогти. Переговори тривають 4 роки. Ми наразі розчаровані результатами. Отож спільна підтримка стане у пригоді».

Але без досягнення певних успіхів у торгівлі, іранському ядерному питанні, чи вагомих домовленостей у сфері енергетики - саміт у Санкт-Петербурзі може стати ще однієї зустріччю без досягнень.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG