Спеціальні потреби

Росія: Україна не виконує домовленостей


Керівництво російського Газпрому звинувачує офіційний Київ в невиконанні домовленостей про створення спільного консорціуму з управління українською газотранспортною системою. У Москві не планують жодних нових спільних проектів у газовій сфері з Україною поки не отримають прав власності на об`єкти.

Росія відмовляється від збільшення транзиту газу в країни ЄС через територію України. Про це в інтерв`ю «Голосу Америки» заявив віце-президент Газпрому Олександр Мєдвєдєв:

«Ніяких серйозних планів не може бути без участі у власності. На сьогодні ми не бачимо бажання з боку України виконати ті зобов`язання, які були досягнуті на найвищому рівні про створення газотранспортного консорціуму, щоб вони виконувалися».

Ще минулого року Газпром відмовився використовувати українські газосховища. Нині в них закачують значно менше палива, ніж потрібно. Мєдвєдєв пояснює чому:

«Ми зробили пропозицію нашим українським колегам про використання їхніх сховищ за умови, що ці умови будуть відповідати правилам, які існують в Європі. Це означає або довгострокова оренда [сховищ] або бажано володіння [ними]. На жаль ми поки що не отримали відповіді на наші пропозиції».

Якщо ситуація не зміниться, взимку Україна не зможе перекачувати достатньо газу європейським споживачам, каже Богдан Клюк з НАК «Нафтогаз України»:

«Треба зменшити споживання газу в Україні і збільшити закачку в підземні сховища і підготуватися до зими. Потрібно закачати 17 мільярдів [кубометрів]. І ми будемо старатися цю цифру виконати».

Клюк говорить про необхідність відключення тих споживачів, які можуть обходитися без газу. Втім з другого півріччя багато з них будуть змушені відмовитися від цього палива. Газ може стати занадто дорогим. Скільки він коштуватиме – знають у компанії РосУкрЕнерго. Саме вона, згідно з довготерміновою угодою, постачатиме паливо українському Нафтогазу. Говорить керівник Газпрому Олексій Міллєр:

«Відповідно до цього контракту, газ проданий на 5 років. В цьому контракі використана формула ціни. Газ РосУкрЕнерго для українського ринку вже проданий і зрозуміло за якою формулою, зрозумілий механізм ціноутворення».

Ціна на газ може зрости вже з 1 липня. Якщо Росія підніме ціни на газ, Україна перегляне плату за транзит російського палива своєю територією до країн ЄС. Про таку позицію міністр економіки Арсеній Яценюк заявив в інтерв`ю газеті «Діло». Крім того, відомство пропонує посилити контроль за якістю російського газу. При її зниженні – має корегуватися й ціна палива.

В Україні кажуть – продаж газотранспортної системи заборонений законом. Крім того, посилаються на досвід інших колишніх радянських республік. Навіть передача Газпрому майнових прав не гарантувала стабільних цін на газ.

Росіяни відповідають, що контракти на транзит в Європу та постачання палива українським споживачам – з нового року не мають нічого спільного. Адже весь газ в Україну постачає РосУкрЕнерго. Відмовлятися від цього посередника Газпром не планує, каже Олександр Мєдвєдєв:

«На сьогодні РосУкрЕнерго всі свої зобов`язання виконує. Ми як акціонери цього піприємства звичайно будемо робити все необхідне для того, щоб всі ті права та обов`язки, до яких РосУкрЕнерго має на сьогоднішній день, щоб вони всі були виконані».

ЄС та Сполучені Штати неодноразово висловлювали стурбованість непрозорістю РосУкрЕнерго. У Вашигтоні пообіцяли сприяти Києву, якщо той вирішить відмовитися від посередника із сумнівною репутацією.

XS
SM
MD
LG