Спеціальні потреби

Україна - в центрі «газових» перемовин


Україна виявилася в центрі дискусії навколо проблем енергетичної безпеки європейського континенту. Росія переконує країни ЄС інвестувати в створення газотранзитних потужностей в обхід території України.

Європа переймається своєю енергетичною безпекою. Тисячі представників міжнародних корпорацій, урядів та експертів зібралися в Амстердамі на всесвітній газовий форум. В центрі уваги – російське питання. Про надійність Газпрому як постачальника вперше заговорили взимку цього року. Тоді через ціновий конфлікт з Києвом споживачі країн Європи недоотримали вже оплачене паливо. Керівник Газпрому Олексій Міллер переконує, що в ситуації винна Україна:

«Ми звичайно не хочемо повторення тих ситуацій, які вже були. Коли траплявся несанкціонований відбір російського газу з експортної труби, яка йде в Європу».

У національній компанії Нафтогаз називають заяви керівника Газпрому про ненадійність транзиту безпідставними. Адже мають підписані російськими експертами документи про відсутність крадіжок. Говорить Іван Діяк з НАК «Нафтогаз України»:

«Одна із причин – це все таки політична ситуація. Щоб дискредитувати ту владу, яка прийшла в результаті помаранчевої революції. А друге питання – це робиться для того, щоб дискредитувати Україну і щоб Західна Європа вкладала більше грошей в спорудження газотранспортної системи в обхід України».

Один із варіантів – по морському дну. Спільно з Німеччиною трубу тягнуть Балтійським морем. Але прокладати газопроводи на великих глибинах – і дорого і ризиковано. Вважає Богдан Клюк з НАК «Нафтогаз України»:

«Труба замикається на одному споживачеві. У нього може бути різна мотиви – як економічні, так і політичні. І так може статися, що труби будуть зупинені».

Така ситуація трапилася із проектом «Блакитний потік». Газпром вклав у прокладення труби дном Чорного моря 3 мільярди доларів. Але згодом Туреччина відмовилася брати російський газ. Мовляв, занадто дорогий. Газпром був змушений піти на значні поступки і продавав газ собі у збиток.

Для того, щоб подібні неприємності не повторювалося, росіяни пропонують європейцям вкладати свої гроші в створення транзитних потужностей. Тим хто, відмовлятиметься – надійних поставок палива керівник Газпрому Міллер не обіцяє:

Не буває безпеки для споживачів газу без безпеки для його виробників. Формула енергетичної безпеки не буде життєздатною, якщо вона не стимулюватиме виробництво енергоносіїв».

Газпром також хоче допуску на внутрішній ринок палива країн ЄС.
Однак в середовищі експертів ці плани сподобалися далеко не всім. Адже спорудження необхідної кількості потужностей коштуватиме 11 мільярдів доларів щорічно. Крім того, європейці не надто хочуть потрапляти в тотальну залежність від одного постачальника. Говорить Джед Дейвіс, директор Центру стратегічних досліджень, з Швейцарії:

«Найбільша небезпека – якщо наприклад зіпсуються стосунки між урядами. Або якщо почнуться ускладення між інвесторами.Тоді ми побачимо дуже різке підвищення ціни. Бо як тільки видобуток досягне максимуму – люди даватимуть будь-які гроші за пальне».

ЄС ще довго покладатиметься на постачання російського газу. В той же час, шукатиме альтернативи. Експерти прогнозують збільшення інвестицій як у спільні проекти з росіянами, так і в проекти добування і транспортування газу із Африки та каспійського регіону. Говорить Катрінус Йепма, науковий директор дослідницького центру «Energy Delta» з Нідерландів:

«Дійсно є тенденція до урізноманітнення джерел енергії. Щоб не бути занадто залежним від якогось одного постачальника. І я не буду здивований, якщо ця тенденція буде актуальною наступне десятиліття».

Втім Україна ще довго зашишатиметься основним транзитером газу в Європу. Країна має можливість збільшувати свою роль. Або збільшуючи потужності для транспортування російського палива, або взяти участь у розвитку проектів постачання газу з Каспійського регіону.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG