Спеціальні потреби

США підвищують свою боєздатність


Терористичні атаки на Сполучені Штати 11 вересня 2001 року і опір, на який наразилися американські і союзні сили в Афганістані та Іраку продемонстрували, що навіть підрозділи найпередовішої країни світу не були достатньо підготовані, щоб протистояти діям повстанців і терористів у глобальному масштабі.

Керуючись такими міркуваннями міністерство оборони США прискорює заходи, покликані підвищити боєздатність американських сил у війнах 21 сторіччя. Серед таких заходів чітко окреслені два напрямки - реорганізаційний і технологічний. Файрскаут - це малий безпілотний гелікоптер, здатний пролітати над ворожими позиціями та безпосередньо передавати інформацію, включно з прямим відео-моніторингом, не наражаючи на ризик життя жодного американця. Це - одна з десятків високо-технологічних систем, якими армія планує оснастити свій персонал для військових дій проти повстанців. Гадають, що такі війни домінуватимуть у 21 сторіччі. Назва програми - Бойова Система Майбутнього. Зокрема генерал американської армії Пітер Скумейкер сказав таке: «Ми на динамічному шляху розвитку. Ми створюємо нові моделі сьогодні для того, щоб оснастити армію новою технологією завтра. Так що це не просто заміна старої автомашини на нову. Це - удосконалення наших спроможностей».

Це означає, що в додаток до безпілотних авіа-машин, виникне ціла нова генерація зразків іншої військової техніки. На кшталт автомашини без шофера, яка зможе самостійно пересуватися за заданим маршрутом, чи керуватися солдатом з відстані за допомогою дистанційного управління. А це означає, що більші транспорти без водіїв, навіть танки, зможуть будь-де слідувати за керованим людиною пересувним засобом та ставати вогневою силою без піддаванню ризику більшої кількості людей. І це ще означає, що малі роботи, малі настільки, що їх зможуть переносити на собі солдати, будуть здатними вести попередню розвідку в таких небезпечних місцях, як алея чи внутрішня частина будинку з тим, що солдати зовні чекатимуть на результати.

Однак йдеться не лише про транспорт без людей-водіїв. Армія також озброює новою технологією солдат у бою, що підвищить їхню невразливість. Техніка допомагатиме розвідникам краще коректувати обстріл далекосяжними ракетами чи з повітря виявлених у віддалених районах ворожих підрозділів. У Бойовій Системі Майбутнього одержана від солдатів, авіації чи супутників інформація опрацьовуватиметься створеною для польових умов комп'ютерною мережею, яка автоматично спрямовуватиме відповідні сили до відповідних цілей. Менеджер програми - генерал майор Чарльз Картрайт говорить так: «Коли ви ведете по мені вогонь, то з комп'ютерної мережі автоматично надходить звіт такого змісту: «Хтось у тебе стріляв. І стріляли з такої конкретної точки. Так що зараз багато людей, які бажали б у відповідь обстріляти вас, здатні це зробити».

Важко повірити, але нова система вже частково розгорнена в Афганістані та Іраку. І генерал Картрайт каже, що особливо технологічні новинки до вподоби молодим солдатам. «Вони зростали із джойстиками в руках, граючи у комп'ютерні ігри. І всередині цієї кабіни не кермо, а саме джойстик. Це - блискавичність реакції, голосовий контроль, все з чим вони зростали», додає він. Трансформація американських військових сил буде коштовною. Протягом десятирічного періоду на програму Бойова Система майбутнього планується витратити понад 100 мільярдів доларів. Але нова технологія - це лише одна частина плану.

Військові сили США також реорганізуються в мобільні, оперативні бойові бригади, удосконалюючи свою спроможність дій у військових операціях, веденні розвідки, підготовці фахівців з іноземних мов та культур, запускаючи найсучасніші космічні кораблі і сателіти, поліпшуючи підготовку сил резерву та вдаючись до ряду інших кроків - і все це не припиняючи військових дій в Іраку та Афганістані. Деяких експертів непокоять високий кошт, занадто довгі часові рамки і недоведеність користі зусиль модернізації. А інші, на кшталт аналітика Мішель Флорной з Центру стратегічних та міжнародних досліджень у Вашингтоні занепокоєні, що робиться недостатньо. Вона каже, що: «Перш за все місію під рубрикою «незвичайні озброєння» слід трактувати якщо не як найбільш пріоритетну, то бодай одну з найважливіших. Ми в минулому звертали на неї недостатню увагу. Однак, гадаю, що треба вдатися до справжніх змін у тому, як наші військові сили організовані, підготовані та оснащені».

Офіційні представники США визнають, що військова трансформація - це важке завдання, дане у важкий час. Однак його необхідно виконати, щоб запевнити в 21 сторіччі безпеку Сполучених Шатів і їх союзників.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG