Спеціальні потреби

Хто виграв парламентськi вибори-2006?


В Україні відбулось заміщення політичного міфу Ющенка політичним міфом Тимошенко. Так вважають політологи, що розмірковують над підсумками парламентських виборів 2006 року. Ми зiбрали думки експертів про «дивні» вибори, де були лідери, але не було переможців.

Так і не відомо, хто виграв вибори 2006 року. На думку політологів, відповідь на це питання дасть тільки коаліція, коли така буде створена.

Намагаючись не по гарячих слідах, а з часової відстані оцінити підсумки тих «дивних» виборів, експерти вказують на закріплення територіального розколу, закладеного ще виборами президентськими. І на зміну лідера всередині «помаранчевого табору». Говорить Олександр Левцун, центр «Софія»:

«Ми вважаємо, що відбулася переорієнтація помаранчевого електорату на нового лідера. Образно кажучи, Юлія Тимошенко заступила місце Віктора Ющенка.... Криза іміджу Ющенка об`єктивно породжувала серед прихильників помаранчевих попит на нового вождя-харизмата».

У ході післявиборчого опитування, проведеного центром «Софія», з`ясувалося, що Тимошенко частіше, ніж інші політики, сприймається як яскравий харизматичний лідер. Вона «переграє» Ющенка за такими характеристиками, як вміння триматись на публіці, спілкуватися з людьми, за лідерськими та організаторськими здібностями і особистою привабливістю. Так, «яскравою особистістю, здатною впливати на інших людей силою переконання» Тимошенко назвали понад 40% опитаних, тоді як Ющенка – лише 18%.

І все ж однозначного заміщення лідера «помаранчевих» не відбулося, -- твердить Володимир Фесенко з центру «Пента». На його думку, сталася зміна міфу: «Вибори 2006 року показали: на зміну політичному міфу Ющенка прийшов політичний міф Тимошенко». За словами Фесенка, немає кризи президента як політика, а є криза «Нашої України» як політичної сили.

Політолог не виключає розпад цієї партії в разі формування «неправильної» коаліції. А єдино «правильною», з погляду виборців, є коаліція помаранчева. За даними вже згадуваного поствиборчого опитування, проведеного центром «Софія», – за таку висловились більше третини, 37% респондентів. Тим часом
за коаліцію Партії регіонів з «Нашою Україною» виступає лише 19% населення і 53% категорично проти. Як каже Володимир Фесенко, «непримиренних» більше на заході, ніж на сході України:

«Дуже цікаво і показово, що східний електорат, російськомовний електорат більшою мірою електорат Партії регіонів ставиться до варіантів коаліції між регіоналами і Нашою Україною, навіть до БЮТ, більш конструктивно, більш лояльно. Більш агресивно налаштований помаранчевий електорат, от він не приймає... Східний електорат більш лояльний, більш конструктивний щодо широких варіантів коаліції».

«Я сказав би, що він менш злісний. Тобто реванш відбувся, ми вже довели, хто перший», -- долучається до розмови політолог з Донбасу Євген Копатько. І знову – Фесенко:

«До речі, це дуже важливо з точки зору формування подальшої стратегії консолідації українського суспільства. От як це не дивно, але саме така позиція східного електорату дає надію на те, що політичний розкол в Україні не буде заглиблений. Проблема скоріше на Заході і в центрі України, ніж на Сході».

Як прогнозують політологи, впродовж наступних років в Україні буде кілька форматів коаліції, остаточний її варіант працюватиме на президентські вибори – тільки тоді, кажуть експерти, можна буде сказати, хто ж переміг на парламентських виборах 2006 року.

XS
SM
MD
LG